Jest tak wiele sposobów na odkrycie prawdziwej Sardynii. Jednym z takich sposobów jest poznanie autentycznej kultury i tradycji tej włoskiej wyspy. Na uwagę zasługują nie tylko przepiękne plaże i wspaniała przyroda, ale i liczne wydarzenia oraz święta, które pokazują prawdziwą Sardynię. W artykule prezentujemy najciekawsze tradycje Sardyńczyków i włoskie święta. Polecamy odwiedzić chociaż jedno z tych wyjątkowych wydarzeń podczas pobytu na Sardynii.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Święta ważne dla Włochów
Każdego roku Włosi obchodzą 12 oficjalnych świąt państwowych. Te dni gwarantują odpoczynek i czas na świętowanie. Podczas świąt państwowych we Włoszech, instytucje takie jak szkoły i urzędy pocztowe są zamknięte. Większość prywatnych firm również jest zamknięta, ale to zależy od ich uznania i w ostatnich latach coraz więcej z nich pozostaje otwartych. Główne zabytki Włoch, takie jak Koloseum są zamykane w niektóre święta, ale coraz częściej pozostają otwarte, z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
- 1 stycznia: Nowy Rok,
- 6 stycznia: Święto Trzech Króli – La Epifania (święto nazywane również La Befana),
- Niedziela Wielkanocna,
- Poniedziałek Wielkanocny – Pasquetta,
- 25 kwietnia: Festa della Liberazione;
- 1 maja: Primo Maggio / Giornata dei Lavoratori,
- 2 czerwca: Festa della Repubblica,
- 15 sierpnia: Ferragosto,
- 1 listopada: Dzień Wszystkich Świętych – Ognissanti,
- 8 grudnia: Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – L’Immocolata,
- 25 grudnia: Boże Narodzenie,
- 26 grudnia: Dzień Świętego Szczepana.
Sardyńskie święta i obyczaje
Il Carnevale
Il Carnevale (karnawał) to święto znane na całym świecie. Karnawał w Tempio-Pausania jest jednym z najbardziej popularnych na Sardynii. Różne sardyńskie miejscowości biorą udział w tej paradzie. Starą tradycją tego karnawału jest „poświęcenie” króla Giorgio na koniec karnawału. Podczas parady można zobaczyć wiele tradycyjnych kostiumów. Jednym z najbardziej znanych przebrań jest kostium „Mamuthones”, pochodzący z miasteczka Mamoiada.
La Sartigila
La Sartigila z Oristano to stary turniej rycerski, który odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę i czwartek karnawału. Turniej odbywa się od 1546 roku. Rycerze we wspaniałych kolorowych kostiumach na swoich koniach próbują w pełnym galopie złapać gwiazdy za pomocą lanc. Zgodnie z tradycją, im więcej gwiazd złapią, tym lepsze będą plony w danym roku. Po zakończeniu zawodów jeźdźcy w pięknych kostiumach pokazują publiczności kilka spektakularnych akrobacji na koniach.
Pasqua
Pasqua (Wielkanoc) w Alghero jest bardzo znanym i ważnym świętem. Parady religijne odbywają się prawie każdego dnia podczas Wielkiego Tygodnia, a w Wielkanoc odbywa się najważniejsza parada. Całe miasto bierze udział w tej bardzo starej tradycji. Wieczorem można spotkać wielu ludzi świętujących na zewnątrz. Podczas Wielkiego Tygodnia stare miasto przybrane jest czerwonymi lampkami.
Dzień Majowy Sardynia
1 maja – Giornata dei Lavoratori to jedno z najważniejszych świąt w roku na Sardynii. Data ta, celebrowana jest w wielu krajach na świecie, ale na Sardynii zbiega się z obchodami święta Sant’ Efisio. Odbywa się wówczas procesja, jedna z najdłuższych w Europie.
Cavalcata sarda
Cavalcata sarda to wspaniałe wydarzenie w Sassari, które odbywa się pod koniec maja. Parada liczy około 75 / 80 grup ludowych, które prezentują typowe tradycyjne stroje swojej sardyńskiej wioski. Mieszkańcy poszczególnych wsi i miast przynoszą również tradycyjne jedzenie, takie jak chleb czy słodycze i ofiarują je publiczności. Uczestnicy noszą również tradycyjną, ręcznie robioną biżuterię, która często ma ponad 100 lat. Ponadto, na końcu parady znajduje się ponad 20 grup jeźdźców konnych, gdzie wszyscy występują w tradycyjnych strojach. Wieczorem w centrum Sassari znajduje się scena, na której można podziwiać tradycyjną sardyńską muzykę ludową i tańce. Nie przegap tego wydarzenia!
Le cantine aperte
Le cantine aperte to stare, tradycyjne święto wina. Każda miejscowość obchodzi to święto w wyjątkowy sposób. Od sierpnia do grudnia odbywa się wiele takich wydarzeń na całej wyspie. W każdej winiarni za drobną opłatą można spróbować tzw. „młodych win”. Zazwyczaj w piwnicach winiarni znajduje się mała restauracja serwująca tradycyjne jedzenie i lokalne specjały.
San Simplicio
W Olbia od 13 do 18 maja mieszkańcy upamiętniają rocznicę męczeńskiej śmierci patrona miasta (15.05.304 r). Najważniejszym dniem jest 15 maja, kiedy to odbywa się procesja ku czci świętego, której towarzyszą grupy z całej Sardynii.
Faradda di li Candareri
Faradda di li Candareri to kolejne ważne religijne wydarzenie – 14 sierpnia, na które czekają wszyscy mieszkańcy miasta Sassari. W dniu Faradda, gremi (korporacje sztuki i rzemiosła) z Sassari niosą potężne świece wotywne wokół miasta, wzdłuż Corso Vittorio Emanuele aż do kościoła Chiesa di Santa Maria di Betlem.
Boże Narodzenie na Sardynii
Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej rodzinnych świąt na Sardynii, ale i na całym świecie. Ze względu na silne wpływy katolickie i silny związek, jaki mieszkańcy Sardynii mają ze swoim folklorem, święta te na Sardynii zawsze są wyjątkowe. Boże Narodzenie na Sardynii jest więc okazją do spotkania rodziny i spędzenia czasu razem, jedząc lokalne potrawy oraz siedząc przy ogniu. I faktycznie, sam ogień jest jednym z głównych elementów obchodów Świąt Bożego Narodzenia na Sardynii.
Tradycyjnie rodziny spotykają się i spożywają w Wigilię kolację – mniej obfitą w porównaniu ze świątecznym obiadem. Wigilijny wieczór spędza się na rozmowach, jedzeniu orzechów i mandarynek (w najbogatszych rodzinach), grając w różne gry i opowiadając różne rodzinne historie.
Po wigilijnej wieczerzy cała rodzina udaje się do kościoła o północy, aby odprawić tzw. Miss’e’ puddu, która swoją nazwę prawdopodobnie otrzymała ze względu na wczesną godzinę, o której jest odprawiana (blisko pierwszego krzyku koguta). W wielu miastach, a nawet mniejszych miejscowościach na Sardynii w okresie Bożego Narodzenia organizowane są wystawy i konkursy szopek.
Autor: Magdalena Łydka