Szpitale i placówki medyczne na Sardynii

, Tagi , , , ,

Wakacje na Sardynii są spełnieniem marzeń większości turystów. Wyspa ta zachwyca pod każdym względem. Znaleźć tam możesz majestatyczne plaże, zabytkowe miasta, placówki medyczne, a także świetnie rozbudowaną bazę gastronomiczną. Jednocześnie Sardynia jest także miejscem, w których możesz korzystać z różnorodnych atrakcji – niekiedy nawet tych, które są dość ryzykowne. Właśnie dlatego musisz zadbać o ubezpieczenie na wakacje, a także zapoznać się z adresami szpitali i placówek medycznych na wyspie!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ubezpieczenie na czas wakacji

Wyjeżdżając na wakacje na Sardynię, powinieneś zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Jeśli zamierzasz wyjechać z biurem podróży, wówczas zaoferuje Ci ono kilka pakietów ubezpieczenia do wyboru. Z kolej jeśli organizujesz swój wyjazd „na własną rękę”, wówczas powinieneś wyrobić sobie kartę EKUZ. Jednocześnie takie formy ubezpieczeń mogą okazać się niewystarczające. Pamiętaj, że wypadek na wakacjach może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Zdecyduj się więc na wykup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Polisy wakacyjne oferowane są przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe i różnią się zakresem ochrony, jaki obejmują. Podczas wyboru zwróć uwagę na kwotę całkowitą ubezpieczenia. Zaleca się, by podczas wyjazdów za granicę nie była ona mniejsza niż 40 tysięcy euro. Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać:

 • koszty hospitalizacji;
 • koszty leczenia specjalistycznego ewentualnie dentystycznego;
 • koszt transportu medycznego.

Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić na tyle czasu, na ile dokładnie będzie Ci to potrzebne. Nie jest to duży koszt, a w wielu przypadkach może Cię uchronić przed pokaźnym rachunkiem z włoskiego szpitala.

Szpitale Olbia

Olbia jest jednym z większych miast Sardynii, które bardzo często odwiedzane jest przez turystów. Jeśli Ty również się tam wybierasz, wówczas powinieneś zapoznać się z listą szpitali i placówek medycznych, w których możesz ubiegać się o pomoc. Dzięki temu nie będziesz musiał wpadać w panikę jeśli dopadnie Cię alergia na wakacjach – co robić? Mając ważne ubezpieczenie udaj się do jednej z poniższych placówek:

 • Mater Olbia Hospital – to główny szpital w mieście, który znajdziesz przy ulicy Orientale Strada 125. Pamiętaj jednak, że jest to szpital prywatny.
 • Ospedale Giovanni Paolo II Pronto Soccorso – to z kolei szpital publiczny wraz z ostrym dyżurem. Może Ci tam zostać udzielona specjalistyczna pomoc medyczna. Szpital ten znajduje się przy ulicy Via Bazzoni – Sircana. Jest on czynny przez całą dobę.
 • ASSL Olbia – Struttura San Giovanni di Dio – to kolejna placówka medyczna w Oblii, do której możesz się zgłosić w nagłym wypadku. Jest ona czynna przez całą dobę i znajduje się przy ulicy Viale Aldo Moro. 

Oczywiście w Olbii będziesz mógł znaleźć także placówki medyczne, prywatne przychodnie i gabinety lekarskie, w których również zostanie Ci udzielona pomoc medyczna. Szpitale Olbia w większości są placówkami publicznymi.

Szpitale Cagliari

Cagliari to największa metropolia na Sardyn i miasto z największą ilością turystów w ciągu całego roku. Jeśli wybierasz się właśnie tam, to dowiedz się gdzie zlokalizowane są szpitale Cagliari i gdzie możesz szukać pomocy. Do najlepszych placówek medycznych w mieście zaliczają się:

 • Centro Medico KRIYA – to jedno z najlepszych centrów medycznych w mieście z możliwością hospitalizacji swoich pacjentów. Placówkę tę znajdziesz przy ulicy Via Dante Aligheri 1.
 • SOS Tourist Medical Center – Ambulatorio di Quartiere – to specjalistyczne centrum medyczne przeznaczone głównie dla turystów. Możesz tam skorzystać z pomocy w nagłych wypadkach oraz z konsultacji lekarskich. Centrum medyczne znajduje się przy ulicy Via Grazia Deledda 20 w Cagliari;
 • Hospital Bianghi – to prywatny szpital, który udziela nagłej pomocy oraz ma możliwość hospitalizacji pacjentów. Znajdziesz go przy ulicy Via Is Guadazzonis 2.
 • C.M.P Cagliari – to również publiczny szpital otwarty przez całą dobę w Cagliari. Znajdziesz go przy ulicy Via Toscana 1.
 • Ospedale Marino – to także publiczna placówka medyczna w Cagliari. Szpital posiada możliwość hospitalizacji pacjentów. Znajdziesz go przy ulicy Viale Lungo Mare Poetto 12.

W Cagliari, podobnie jak w Olbii znajdziesz również prywatne przychodnie, do których możesz się zgłosić w razie nagłego wypadku.

Koszty leczenia za granicą

Koszty leczenia we Włoszech są dość wysokie. Nie bez powodu kraj ten zalicza się do jednych, z najdroższym systemem opieki zdrowotnej. Jednocześnie musisz wiedzieć, że leczenie w szpitalu – hospitalizacja i zabiegi są darmowe dla obywateli Włoch oraz turystów posiadających Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (ewentualnie odpowiednią polisę ubezpieczeniową). Pamiętaj jednak, że placówki medyczne oferują darmowe leczenie tylko i wyłącznie w momencie, kiedy działają one na zasadzie placówek publicznych. Będąc na Sardynii – podobnie jak i w całych Włoszech – musisz liczyć się z tym, że za standardową wizytę lekarską zapłacisz około 36 euro. Te koszty nie są pokrywane z karty EKUZ, dlatego też lepiej zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Sardynia od morskiej strony – najpiękniejsze mariny

Ranking najlepszych domów i apartamentów wakacyjnych na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz