Tajemniczy kult Gigantów: Starożytne posągi i grobowce Sardynii

Redaktor: Klaudia (Korektor: Klaudia) Tagi , , ,

Sardynia to jeden z najciekawszych punktów na mapie Włoch, który od bardzo dawna fascynuje badaczy swoją wyjątkową historią i pięknymi strukturami megalitycznymi. Jednym z najbardziej tajemniczych elementów kultury nuragijskiej zdecydowanie są grobowce gigantów, znane Włochom jako Tombe dei Giganti. Olbrzymią popularnością cieszą się też olbrzymie posągi odkryte na stanowisku Monte Prama. Co warto wiedzieć na temat tych pięknych zabytków?

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tajemniczy Giganci z Monte Prama

Monte Prama to względnie małe wzgórze położone w północnej części Sardynii. Miejsce stało się sławne na całym świecie po odkryciu tam wyjątkowych kamiennych posągów, pochodzących z VIII wieku p.n.e. Te majestatyczne rzeźby, które przedstawiają wojowników, łuczników i bokserów, są bezsprzecznie największymi starożytnymi posągami znalezionymi na obszarze zachodniego basenu Morza Śródziemnego. Wysokie na ponad dwa metry figury zostały zrobione z wapienia. Są przykładem profesjonalnej techniki rzeźbiarskiej, której szczegóły nadal pozostają niemałą zagadką.

Odkrycie gigantów z Monte Prama w 1974 roku kompletnie zrewolucjonizowało spojrzenie na kulturę nuragijską. Kultura niegdyś była uważana za kiepsko rozwiniętą pod kątem artystycznym. Badacze sądzą, że posągi te mogły swego czasu pełnić rolę strażników grobowców lub być elementem kultu związanego z siłą. Na ten moment są to jedynie domysły. Ich twarze są nienaturalnie geometryczne, a olbrzymie okrągłe oczy nadają im niemal nieludzki wygląd. Kult gigantów Sardynia nie jest dziełem przypadku, albowiem zabytki te są naprawdę piękne. 

Grobowce Gigantów: Megalityczne struktury pełne sekretów

Tombe dei Giganti to typowe dla Sardynii megalityczne grobowce, które od bardzo dawna intrygują wielu badaczy. Zbudowane są one z masywnych kamiennych bloków, co sprawia, że robią świetne wrażenie. Są to monumentalne konstrukcje, które sięgają epoki brązu. Swojego czasu społeczności nuragijskie podobno używały ich jako miejsc pochówku. Pomimo, że nazywane są grobowcami gigantów, nikt oficjalnie nie odnalazł w nich szczątków nadludzko dużych postaci. Sugeruje to, że ich nazwa może pochodzić od legend związanych z tymi miejscami.

Każdy z grobowców składa się z ogromnego kamiennego fragmentu, umieszczonego w centrum, oraz półkolistej struktury, która otacza miejsce pochówku. Ich imponujące rozmiary i niebywale staranne wykonanie sugerują, że odgrywały one fundamentalną rolę w życiu duchowym dawnych mieszkańców wyspy. Spora część z tych grobowców jest świetnie zachowanych, co sprawia, że są one jedną z najważniejszych atrakcji Sardynii. Megalityczne struktury Sardynia są naprawdę piękne, dlatego warto je zwiedzić, będąc w Italii. 

Symbolika grobowców

Po dziś dzień nie znamy do końca symboliki związanej z grobowcami gigantów. Uważa się, że ich olbrzymie rozmiary miały na celu uwypuklenie potęgi i znaczenia zmarłych. Mogły one także symbolizować przejście do życia pozagrobowego, gdzie dusze przodków odrywały istotną rolę w codziennym życiu społeczności. Centralna płyta kamienna, która rzuca się w oczy w strukturze grobowca, prawdopodobnie symbolizowała kontakt pomiędzy światem żywych, a zmarłych. Jednocześnie będąc ważnym miejscem rytuałów i ofiar składanych ku czci przodków.

Monte Prama: Archeologiczne odkrycia, które zmieniły historię Sardynii

Odkrycie gigantów z Monte Prama było jednym z najbardziej przełomowych momentów w całej historii archeologii Sardynii. Przed tym odkryciem badacze uważali kulturę nuragijską za relatywnie prymitywną, a jej mieszkańców za lud, który nie osiągnął wysokiego poziomu rozwoju artystycznego i nie wyróżniał się niczym szczególnym. Posągi te obaliły jednak tego typu teorie, udowadniając, że dawni mieszkańcy Sardynii byli zdolni do tworzenia niezwykle skomplikowanych dzieł sztuki.

Badania prowadzone na terenie Monte Prama potwierdziły, że rzeźby te były częścią znacznie większego kompleksu grobowego. Mógł on swego czasu pełnić funkcję miejsca kultu przodków. Odkrycia te zmieniły spojrzenie na kulturę nuragijską, która okazała się o wiele bardziej złożona i rozwinięta niż wcześniej sądzono. Dzięki nim wiemy, że Sardynia była istotnym ośrodkiem kulturowym w basenie Morza Śródziemnego, a jej mieszkańcy mieli zaawansowane systemy wierzeń i kapitalną sztukę. Archeologia Sardynia Giganci przyczyniła się do tego, że na Sardynię zaczęto patrzeć z zupełnie innej perspektywy. 

Starożytna sztuka megalityczna: Unikalne rzeźby i ich rola w kulturze nuragijskiej

Sztuka megalityczna Sardynii jest naprawdę ciekawa na tle pozostałych starożytnych kultur śródziemnomorskich. Obejmuje nie tylko gigantyczne posągi i grobowce, ale również różnorodne przedmioty rytualne, do których zaliczamy chociażby kamienne stele, menhiry, a nawet monumentalne wieże nuragijskie, które pełniły funkcje obronne i symboliczne. Każdy z tych elementów miał swoje istotne miejsce w złożonym systemie wierzeń.

System wiązał się z kultem przodków i sił przyrody. Śliczne rzeźby z Monte Prama są wyjątkowym przykładem tej sztuki, albowiem nie tylko reprezentują zaawansowaną technikę rzeźbiarską, lecz również ukazują bogactwo symboliki. Symbolika była niebywale ważna dla całej społeczności nuragijskiej. Giganci Sardynia to naprawdę wyjątkowa atrakcja, dlatego nie zapomnij o nich, będąc we Włoszech.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Legendy Sardynii: Od czarownic z Ogliastry po duchy na Capo Testa

Opuszczone wioski i miasta widma Sardynii

Następny

Dodaj komentarz