Tavolara – zwiedzanie wyspy

Tagi , , ,

Na północy od Sardynii znajduje się samotna wyspa Tavolara, która nazywana jest najmniejszym królestwem świata. Ma ono zaledwie kilkunastu mieszkańców, spośród których większość jest potomstwem Giuseppe Bertoleoniego, który w XIX wieku okrzyknął się samozwańczym królem. Brak punktów turystycznych, hoteli czy innych atrakcji jednak nie zniechęca turystów do odwiedzania wyspy. W dzisiejszym tekście opowiemy sobie więcej o Tavolarze.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co musisz wiedzieć o wyspie Tavolara?

Wyspa Tavolara ma jedynie 5 km długości i 1 km szerokości, co czyni ją bardzo małym terenem. Została osiedlona w 1807 roku przez Giuseppe Bartoleoniego, który chcąc uciec przed wysoką opłatą z tytułu związku bigamicznego, zdecydował się na zamieszkanie wyspy. Został samozwańczym królem, gdyż wyspa nie widniała w żadnej dokumentacji – krótko mówiąc była opuszczona oraz bezpańska. Ówczesny władca Sardynii – Carl Alberto oficjalnie nadał mu ten tytuł w 1836 roku, przybywając w odwiedziny. Sielanka nie potrwała jednak długo. Kilka lat później Alberto chciał przejąć wyspę dla siebie, więc Bartoleoni postanowił udać się do Turynu i załatwić tę sprawę osobiście. Finalnie udało mu się uzyskać dokument, który był gwarancją zachowania tytułu króla wyspy Tavolara. Nic nie zmieniło się do dziś – w dalszym ciągu królestwem zarządzają potomkowie Giuseppe Bartoleoniego.

Niegdyś wyspę zamieszkiwała spora ilość ludności, jednak w 1962 roku NATO zdecydowało się na wybudowanie bazy wojskowej na terenie królestwa. Z tego powodu znacząca liczba ludzi przesiedliła się, a w zamian sprowadzono personel wojska. Z tego powodu obecny władca posiada jedynie pół wyspy na własność.

Król wyspy Tavolara

Często pojawia się pytanie, kto rządzi wyspą Tavolara? Jest to król Tonino Bertoleoni. 85-letniego władcę poprzedzało 7 pokoleń. Aktualnie kwestiami politycznymi zajmuje się książę Ernesto Geremia. Co ciekawe, obecny król Tonino podczas wywiadu nazwał się “ najpospolitszym królem świata”.

Gdzie się znajduje Tavolara?

Na Morzu Tyrreńskim znajduje się Sardynia, a obok niej leży Tavolara, położona na północy niedaleko słynnego wybrzeża Costa Smeralda. Obydwie wyspy dzieli odległość zaledwie 4 kilometrów, a podróże odbywają się z sardyńskiego portu.

Jak dostać się na wyspę Tavolara?

Aby dostać się na wyspę Tavolara, istnieje kilka różnych sposobów. Najczęściej wybierany jest rejs statkiem turystycznym. Wypływa z portu w San Paolo, w dwóch różnych wariantach. Turyści do wyboru otrzymują kurs bezpośredni na wyspę, lub jedynie widokowy. Wówczas początek trasy biegnie wzdłuż wybrzeża od portu, w stronę plaży Porto Taverna. Później obiera kurs naturalnych kąpielisk przy wysepce Molara, stamtąd kierując się na południowo-wschodni brzeg wyspy Tavolara, zatrzymując się w porcie. Alternatywą dostania się do najmniejszego królestwa świata jest wynajem motorówki, który jest bardzo popularny wśród turystów. Daje to pełną swobodę i nieograniczoną możliwość dysponowania czasem. Jest to najlepszy sposób, gdyż można zwiedzić nie tylko królestwo, ale również przeróżne zakątki je otaczające. Wycieczki na Tavolarę oferuje również wiele lokalnych firm, które również cieszą się popularnością wśród turystów.

Tavolara – zwiedzanie

Na wyspie Tavolara, do zwiedzania znajduje się kilka ciekawych obiektów wartych obejrzenia. Tuż przy porcie znajduje się słynna restauracja, którą na pewno warto odwiedzić i spróbować tamtejszych pysznych posiłków. Warto również zobaczyć niewielki cmentarz, z którym związany jest urywek historii. Na wschodnim końcu wyspy znajduje się opuszczona latarnia morska oraz wojskowa stacja radarowa, która robi wrażenie. Jednak główną atrakcją, dla której warto zwiedzić wyspę, jest morze i okoliczne sardyńskie plaże. Woda jest dość płytka, dzięki czemu jest przyjazna dla amatorów pływania oraz dzieci – a w zakątku dalszym od brzegu dzięki swojej przejrzystości stanowi świetną propozycję dla nurków. Dzięki niewielkiej ingerencji człowieka w tamtejsze tereny istnieje wiele siedlisk dzikich, rzadkich zwierząt – które również z pewnością warto zobaczyć. Kolejną z propozycji do zwiedzania jest również wspinaczka. Co jakiś czas organizowane są wspinaczki na szczyt Monte Cannone, na którym znajduje się figurka Matki Bożej.

Wyspa Tavolara z pewnością jest miejscem, które warto zobaczyć. Spokój panujący w Sardynii i jej okolicach stanowi doskonały pomysł na wakacje z małymi dziećmi. Okoliczne plaże, gorący piasek, błękitna przejrzysta woda, i piękny wschód oraz zachód słońca sprawia, iż będą to niezapomniane wakacje. Wyspa przyciąga również wiele osób, które są ciekawe, jak wygląda najmniejsze królestwo świata. Jest miejscem jedynym w swoim rodzaju, co stanowi niepodrabialny klimat. Przyciąga to wielu turystów chcących uciec od zgiełku miasta, zażyć trochę spokoju i pokąpać się w krystalicznie czystych, ciepłych wodach. Małe zaludnienie wyspy pozwala osiągnąć pożądany relaks – dzięki temu wyspa Tavolara, będąca najmniejszym królestwem świata jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu na słonecznej Sardynii.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Arzachena – dlaczego musisz tam zajrzeć?

Czy na Sardynii są rekiny?

Następny

Dodaj komentarz