TOP 10 miejsc do odwiedzenia na Sardynii

Tagi , , , , , , , , , , , ,

Sardynia to mały raj w basenie Morza Śródziemnego pełna białych plaż, uroczych wiosek i klimatycznych miasteczek, które przeplatają się z niezwykłymi górami i bajecznie piękną śródziemnomorską przyrodą. Poniżej przedstawiono 10 miejsc, które nie można pominąć podczas wakacji na wyspie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Costa Smeralda na Sardynii

Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie miejsc na Sardynii. Rozciąga się na obszarze wybrzeża od Olbii aż po Capo Testa. Tworzy najbardziej ekskluzywne miejsce wakacyjne na wyspie. Jedną z najciekawszych miejscowości w obrębie Costa Smeralda jest miejscowość wypoczynkowa Porto Cervo. Można tam odnaleźć nie tylko ekskluzywne hotele i najlepsze restauracje, ale też przystań Marina dla prywatnych jachtów. Całe te wyjątkowe miasto zostało w całości zaprojektowane i zbudowane przez księcia Karin Aga Khana w latach 60 XX wieku jako plan wzbogacenia i urozmaicenia tej części pięknego już wówczas wybrzeża północno-wschodniej Sardynii. Obecnie to ojczyzna ekskluzywnej turystyki dla ludzi sławnych i bogatych. Pełno tu naturalnych krajobrazów i wspaniałych plaż otoczonych szmaragdowym morzem i bujną śródziemnomorską roślinnością.

Costa Smeralda
Poltu Quatu harbor on a sunny day in Sardinia

Najbardziej skromnym natomiast kurortem na Szmaragdowym Wybrzeżu jest miejscowość Cannigione leżąca tuż nad Zatoką Arzacheną. Rybacka wioska dzięki swemu położeniu jest chętnie oblegana przez nieco mniej zamożnych turystów. Tu również znajduje się przystań morska, z której w sezonie letnim wypływają łodzie oferujące zwiedzanie archipelagu Maddalena. W okolicy miasteczka płynie też rzeka Rio San Giovanni wpadająca do wspomnianej już wcześniej Zatoki Arzacheny. Rzeka tworzy jedno z najważniejszych na Sardynii mokradeł Stagni di Saloni. To wyjątkowe siedlisko różnych gatunków ptaków. Można tam zobaczyć wiele gatunków czapli, dzikich kaczek i flamingów.

Su Nuraxi w Barumini

Wiele tysięcy lat temu w epoce brązu na terenach obecnej Sardynii powstał specjalny i niepowtarzalny typ struktur obronnych zwanych nuraghi. Kompleks Su Nuraxi to wieże zbudowane w postaci ściętych stożków wykonanych z kamienia. Stanowią przykład najbardziej kompletnej i dobrze zachowanej architektury prehistorycznej na Sardynii. W skład kompleksu wchodzi nie tylko sama wieża obronna, ale też otaczający ją mur wraz z konstrukcjami wiejskiej zabudowy. Pierwotny układ zachowano do dzisiejszych czasów. Niezwykłość tego miejsca podkreśla również fakt, iż wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wzniesienie Su Nuraxi dominuje na rozległej równinie na zachód od Barumini, będąc obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w tej części wyspy. Zwiedzać można go każdego dnia w roku. Bilet wstępu kupimy w cenie około 4 euro. Placąc 10 euro zwiedzimy jednocześnie pobliski ogród botaniczny, Casa Zapata i Centro Giovanni Lilliu.

Grota Neptuna w Alghero

Grota Neptuna to wyjątkowe miejsce będące klejnotem przyrody w basenie Morza Śródziemnego. Łączy w sobie niesamowite podwodne jaskinie, białą piaszczystą plażę i uwięzione pod ziemią jezioro. Należy do chronionego obszaru morskiego Capo Caccia na wyspie Piana należącego do terenów parku Porto Conte.

Na klifach Capo Caccia odnaleźć można również miejsca wprost idealne dla wszystkich miłośników wspinaczki i nurkowania. Jednym z takich miejsc jest jaskinia Grotta dei Pizzi e Ricami i jedna z najbardziej znanych Grotta Verde. Ta ostatnia charakteryzuje się skalistymi ścianami i zieloną poświatą tworzącą się z promieni słońca przenikających staw znajdujący się na dnie groty. To wyjątkowo trudny obszar wymagający sporego doświadczenia w nurkowaniu jaskiniowym. Natomiast jedną z najgłębiej zanurzonych jaskiń w Europie jest położona nieopodal Grotta di Nereo. Grotta dei Palombi to również interesujące miejsce leżące na pobliskiej wyspie Foradada.

Sardynia na muralach w Orgosolo

Pierwsze murale w Orgosolo powstały już pod koniec lat 60 XX wieku jako wydźwięk buntu grupy anarchistów zwanych Dioniso. Przez wiele kolejnych lat przybywało miejskich dzieł wykonanych między innymi przez nauczyciela sztuki z grupą uczniów i lokalnych artystów. Upamiętniały one ważne dla Sardynii momenty na przestrzeni lat oraz dawne codzienne życie wiejskiej ludności wyspy. Opowiadały historię biednych pasterzy, stoczonych walk i politycznych perypetii.

Malowidła ścienne w Orgosolo znajdują się niemal na każdym budynku i wpisują się w codzienne życie jego mieszkańców. Warto jednak wiedzieć, iż nie są to jedyne tego typu murale na Sardynii, podobne widnieją w historycznych centrach takich miejscowości jak San Sperate, Villamar i Serramanna. Orgosolo to także dom niezwykłego ludowego śpiewu chóralnego Canto a tenore będącej niepowtarzalnym rodzajem sardyńskiej pieśni pasterskiej wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Su Gorroppu

Najbardziej spektakularny kanion w Europie pełen szlaków turystycznych na różnych poziomach trudności. Stanowi naturalną granicę pomiędzy obszarem miejskim Urzulei a Orgosolo rozciągając się na długości 1,5 km i głębokości nawet 500 m. Jego wyjątkowe cechy i różnorodność biologiczna, jaka w nim występuje, sprawia że jest miejscem najwyższej światowej wartości i autentycznym arcydziełem przyrody.

Prócz faktu, iż jest to niezwykły pomnik geologiczny z pięknym krajobrazem to również ważny zabytek historii i kultury Sardynii. W związku z położeniem wokół niego wielu starożytnych wiosek z okresu nuraghi pełnił ważną funkcję strategiczną i obronną. 

Porto Flavia na Sardynii

Porto Flavia to niezwykłe miejsce łączące w sobie zarówno kopalnię, jak i port zwieszony w połowie wysokości skały tuż nad samym morzem. Leży na wybrzeżu Iglesiente w południowo-zachodniej części Sardynii. Kopalnia Porto Flavia dominuje w Masua. Obiekt zbudowany w latach 1922-1924 była niezwykłym przedsięwzięciem. Umożliwiało przeładunek wydobywanych minerałów bezpośrednio na statki płynące w głąb Europy. 

Początek działalności kopalni przypada na XIX wiek. Wówczas stała się ogromnym ośrodkiem wydobywczym zatrudniającym ponad 700 pracowników. Kompleks obejmował również położoną nieopodal górniczą wioskę, w której znajdowały się wszystkie najważniejsze instytucje w tym szkoła, kościół i szpital, a nawet laboratorium. Obecnie prócz samej niezwykłej kopalni zwiedzać można również Muzeum Maszyn Górniczych. Muzeum ma w swych zasobach ponad 70 różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Archipelag La Maddalena

Park Archipelagu Maddalena mieści się na odcinku morza między Sardynią a Korsyką znanym pod nazwą Bocche di Bonifacio. Założony został w 1994 roku jako pierwszy Park Narodowy Sardynii, obejmując swym zasięgiem ponad 180 km wybrzeża i aż 60 wysp należąc jednocześnie do europejskiego projektu doskonałości ekologicznej. Archipelag La Maddalena wznosi się wokół portu Cala Gavetta od XVII wieku jako społeczne i gospodarcze centrum o dużym znaczeniu strategicznym. Jest to o tyle wyjątkowe miejsce, iż zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako pierwszy na świecie historyczny i ekologiczny park geomineralny.

La Maddalena jest jedyną w centrum archipelagu zamieszkaną wyspą pełną wąskich uliczek i alejek przecinających port turystyczny Cala Gavetta. Ma powierzchnię zaledwie 20 km2, co sprawia iż jest to największa wyspa w archipelagu. Ma wyjątkowy trójkątny kształt i w całości ukształtowana jest z granitowego podłoża. Przecina ją jedyna droga SP114 łącząca krańce wyspy z jedynym miastem archipelagu La Maddalena wybudowanym w 1770 r. na podwalinach dawnej rybackiej wioski. 

Sassari

Sassari to jedno z dwóch największych miast Sardynii położone na wapiennym płaskowyżu w północno-zachodnim krańcu wyspy. To wyjątkowo piękne miasto z bogatą i miejscami kontrowersyjną historią. Sassari stało się bowiem miastem królewskim w wieku XIV oraz siedzibą hiszpańskiej inkwizycji. Założono tu również pierwszy na Sardynii uniwersytet.

Gmina, do której należy, rozciąga się na blisko 32 km wąskiego i poszarpanego wybrzeża pełnego przepięknych plaż takich jak Fiume Santo, Argentiera czy Platamona. Wartymi zwiedzenia są również znajdujące się w mieście zabytki i atrakcje. Szczególnie kościół św. Mikołaja dominujący nad zabytkowym centrum miasta. Wyróżnia się barokową fasadą, gotyckim wnętrzem i monumentalną dzwonnicą. Ciekawym miejscem jest również Palazzo Ducale zbudowany pod koniec XVIII wiek. Obecnie znajduje się tu miejski ratusz. Inna ciekawa budowla to Palazzo Giordano wybudowany w 1878 r.

Ciekawostką dotyczącą miasta jest z pewnością fakt, iż znajdują się tu wyjątkowe 3-metrowe świeczniki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku 14 sierpnia przenoszone są one wąskimi i krętymi ulicami Sassari w procesji, której towarzyszy magiczny taniec w wykonaniu mieszkańców miasta.

Starożytne miasto Nora

Nora to legendarne starożytne miasto położone na cyplu Capo Pula. Znajduje się na zachód od Cagliari. Zbudowano je na wcześniej istniejącej osadzie z okresu nuragijskiego. Założone przez Fenicjan było stolicą ludu Noritani oraz plemion zamieszkujących tę część wybrzeża Sardynii. W czasach rzymskich było również stolicą prowincji Sardynia i Korsyka. Stanowiło istotne centrum handlowe i gospodarcze w tej części Morza Śródziemnego. Na przestrzeni wieków przekształciło się w obecnie znane miasto Pula, które rozrosło się na nieopodal starożytnego Nora.

Ruiny tego niezwykłego miasta liczą sobie już ponad dwa tysiące lat. Mimo to nadal można bez problemu zobaczyć pozostałości świątyń, murów obronnych i uzdrowiska. Uwagę zwracają świetnie zachowane pozostałości amfiteatru. Znaczna część miasta znajduje się jednak pod powierzchnią wody. Z tego powodu jest atrakcyjnym miejscem dla miłośników podwodnej archeologii. Najistotniejszym z perspektywy historii jest jednak odkrycie Stele di Nora. To blok piaskowca, na którym umieszczono fenickie znaki zapisane około IX wieku p.n.e. Jest to o tyle istotne znalezisko, gdyż może być najstarszym pisemnym świadectwem fenickiego alfabetu znalezionym dalej na zachód od Libanu.

Kolorowa wioska Bosa

Bosa jest jedną z najbardziej bogatych pod względem historii i kultury miejscowości Sardynii. Położona na północnym brzegu wyspy posiada głębokie korzenie sięgające starożytności. Przecina ją jedyna żeglowna rzeka na Sardynii o nazwie Temo. Sama wioska natomiast zasłynęła w szczególności niezwykle barwnymi domami przyozdobionymi kutymi balkonami stojącymi wzdłuż wąskich uliczek zabytkowej części Bosy. 

Wzgórze Serravalle dominuje w krajobrazie miasta szczególnie za sprawą znajdującego się na jego zboczu XII wiecznego zamku rodziny Malaspina. Pełny jest niezwykłej historii i legend związanych z samą rodziną i wydarzeniami jej dotyczącymi. Prócz samego imponującego zamku odnaleźć można tu także mury graniczne biegnące wokół wzgórza z siedmioma wieżami oraz kościół ozdobiony hiszpańskimi freskami.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Dziesięć rzeczy jakich nie należy robić w Sardynii

TOP 10 niesamowitych miejsc do surfowania na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz