Torre del Diavolo – historia wyjątkowego zabytku

Tagi , , ,

Torre del Diavolo (Diabelska Wieża) to wieża strażnicza znajdująca się na cyplu Punta Zavorra, w Zatoce Aniołów, w miejscowości Sarroch. Około 22 kilometry od Cagliari. Wieża wznosi się na wysokość 50 metrów nad poziom morza. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się poniżej jaskini o tej samej nazwie. Z szczytu Torre del Diavolo można zobaczyć m.in.: wieże Lazzareto, Isola dei Cavoli, San Macario oraz Sant’Efisio. Planujesz zwiedzić Torre del Diavolo na Sardynii? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz szczegóły.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Torre del Diavolo na Sardynii?

Torre del Diavolo (Diabelska Wieża), znajduje się w gminie Sarroch, około 22 km od Cagliari na Sardynii. Jest ona jedną ze stu pięciu przybrzeżnych wież strażniczych na Sardynii, którą wzniesiono na początku XVII wieku.

Jak dojechać?

Torre del Diavolo znajduje się w Punta Zavorra, w gminie Sarroch na południowym wybrzeżu Sardynii. Do Torre del Diavolo można łatwo dotrzeć, podążając ścieżką trekkingową usytuowaną wśród bujnych śródziemnomorskich zaroślach. Wzdłuż szlaku można podziwiać malowniczy widok na morze, zatokę Golfo degli Angeli i całe wybrzeże w kierunku Puli. Z Diabelskiej Wieży doskonale widać Wieżę San Macario oraz Wieżę Nora.

Historia Torre del Diavolo

Nadbrzeżne wieże Sardynii wypełnione jest ufortyfikowanymi konstrukcjami, które od wczesnego średniowiecza (okres między 476 a 1000 r. n.e.) do połowy XIX wieku tworzyły system obronny, obserwacyjny i komunikacyjny wzdłuż wybrzeża wyspy.

Położona na stromym skalistym wzniesieniu nad morzem. Diabelska Wieża była nazywana również Guardia Grande di Pula lub – w języku sardyńskim przez miejscowych- Turri 'e su Scollyu (Wieża Skały). Miała ona na celu kontrolowanie i ochronę przed ewentualnymi najazdami barbarzyńskich korsarzy Grotta del Diavolo (Diabelską Jaskinię) znajdującą się poniżej cypla. Także strzec całego otaczającego obszaru ograniczonego przez Capo Sant’Elia oraz plaże Chia.
Diabelska Wieża ma kształt ściętego stożka. Składa się z wewnętrznej komory o obwodzie około trzech metrów i kopulastego sklepienia otwierającego się na taras o zasięgu wzroku prawie trzydziestu kilometrów.

Plaże blisko Torre del Diavolo

Spiaggia di Nora

Piaszczysta plaża Nora (Spiaggia di Nora) znajduje się około 2,5 kilometra na południowy wschód od miejscowości Pula, w prowincji Cagliari, na południu Sardynii. Plaża ta ma długość 500 metrów i średnio około 30 metrów szerokości. Spiaggia di Nora skierowana jest na wschód, dzięki czemu oferuje wspaniałe widoki na Torre del Coltellazzo di Nora usytuowaną na południu. W pobliżu znajduje się także stanowisko archeologiczne Nora. Starożytne fenickie miasto, które założono na przełomie IX i VIII wieku p.n.e. Dodatkowo jest to jedno z najstarszych miast na Sardynii. Stanowisko archeologiczne znajduje się u podnóża cypla Capo di Pula.

Plaża Nora jest osłonięta od silnych wiatrów i jest doskonałym miejscem do kąpieli w czystych, błękitnych wodach Morza Śródziemnego. Zwłaszcza po zwiedzeniu ruin Nora oraz wieży Torre del Diavolo.

Spiaggia di Su Guventeddu

Około 2,5 km na południowy wschód od Puli, w miejscowości Nora, znajduje się kolejna przytulna plaża Su Guventeddu (Spiaggia di Su Guventeddu). Ma ona długość nieco ponad 600 metrów i szerokość dochodzącą do 30 metrów. Wychodząca na południowy wschód plaża Su Guventeddu oferuje piękne widoki na wysepkę San Macario usytuowaną na północy. Z kolei patrząc w kierunku południowym można dostrzec Torre del Coltellazzo di Nora, znajdującą się w pobliżu stanowiska archeologicznego Nora oraz małą wyspę Isola del Coltellazzo.

Spiaggia di Santa Margherita di Pula

Plaża Santa Margherita di Pula znajduje się przed miejscowością o tej samej nazwie, zaledwie 5 kilometrów na wschód od miejscowości Domus de Maria. W okolicy dostępnych jest kilka malowniczych plaż, które są zlokalizowane równolegle do drogi SS195, przez około 5 kilometrów. Plaża ta ma długość około 2600 metrów. Jest najdłuższym odcinkiem piaszczystego wybrzeża, jaki można znaleźć w pobliżu Cagliari, na południu Sardynii.

Spiaggia di Santa Margherita di Pula charakteryzuje się ziarenkami piasku w odcieniach różu i łagodnym zejściem do wody. Dlatego też wybrzeże to jest popularne wśród rodzin wypoczywających z dziećmi. Ponadto warunki wietrzne sprawiają, że Santa Margherita di Pula jest popularna wśród miłośników surfingu, windsurfingu oraz kitesurfingu. W pobliżu wybrzeża znajdują się lasy sosnowe dające przyjemny cień, kempingi i pobliskie kurorty wakacyjne.

Rejsy do Torre del Diavolo

Torre del Diavolo pięknie prezentuje się także z perspektywy Morza Śródziemnego. Z Cagliari na Sardynii wypływają łodzie wycieczkowe oferujące kilkugodzinne rejsy wzdłuż wybrzeża Sella del Diavolo. Podczas takiego rejsu można podziwiać m.in.: Piscina della Sella, Cala Fighera, Grotta dei Colombi, Cala Mosca, Cala Bernat, Scoglio di Sant’Elia, Torre del Diavolo oraz Torre del Prezzemolo. W cenę wliczone są także przekąski na pokładzie oraz krótkie przerwy na kąpiele morskie.

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Dlaczego mówi się o Sardynii – Wyspa Szczęścia?

Zakupy na Sardynii – gdzie kupisz najlepsze ubrania

Następny

Dodaj komentarz