Trekking na Sardynii – co musisz wiedzieć?

Tagi , , ,

Na Sardynii jest wiele niesamowitych tras trekkingowych. Podczas pieszych wędrówek po tej malowniczej wyspie będziesz miał okazję podziwiać malownicze krajobrazy i zapierające dech w piersiach widoki. Włoska wyspa – Sardynia słynie z pięknych plaż, majestatycznych gór z ogromną liczbą szlaków oraz bujnej przyrody. Wakacje na Sardynii będą doskonałą opcją dla miłośników trekkingu i przyrody. Jakie są najpiękniejsze trasy trekkingowe na Sardynii? Poniżej znajdziesz opisy zaledwie kilku spośród wielu tras, począwszy od szlaków dla początkujących po szlaki dla doświadczonych wędrowców. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trasy trekkingowe na Sardynii

Wędrówka na wzgórze Sella del Diavolo w Cagliari

Jedną z polecanych tras trekkingowych na Sardynii jest wycieczka na wzgórze Sella del Diavolo – Siodło diabła. Sella del Diavolo znajduje się w pobliżu miejscowości Cagliari. Trekking trwa około dwóch godzin, z pewnością nie raz będziesz chciał zatrzymać się na szlaku, aby podziwiać wspaniałe nadmorskie widoki. Początek szlaku rozpoczyna się na viale Calamosca. Ze szczytu Sella del Diavolo możesz podziwiać widok na Zatokę Cagliari, park Molentargius oraz plażę Poetto. Plaża Poetto jest największą i najbardziej popularną plażą w Cagliari. Szlak Sella del Diavolozostał klasyfikowany jako łatwy i jest idealny dla całej rodziny.

Trekking na Sella del Diavolo może się odbywać przez cały rok. Zima na wyspie jest stosunkowo krótka i niezbyt zimna, jedynie silniejszy wiatr może przeszkadzać podczas wędrówki. Podczas upalnego lata szlak ten także nie jest zbyt uciążliwy. Polecamy jedynie zabrać wygodne buty do pieszych wędrówek, dużą butelkę wody oraz prowiant. 

Droga Rzymska do Su Cordolinu

Droga Rzymska do Su Cordolinu jest jednym z najłatwiejszych szlaków i jest bardzo popularna wśród początkujących wędrowców i tych, którzy nie czują się zbyt sprawni fizycznie. Początek szlaku znajduje się w Pinus – urokliwej letniej miejscowości położonej około godziny jazdy samochodem od Cagliari. Szlak prowadzi wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi w pobliżu sardyńskiego wybrzeża, która zaprowadzi Cię do Isola Su Cordolinu. Jeśli chcesz nieco przedłużyć trekking, polecamy iść nieco dalej w kierunku plaży Chia, aby zobaczyć hiszpańską wieżę strażniczą. Wędrówka Drogą Rzymską do Su Cordolinu zajmuje średnio cztery godziny (w obie strony). Szlak nie jest trudny, nadaje się dla całej rodziny, dodatkowo szlak jest na tyle szeroki, że rowery mogą Cię łatwo ominąć, ponieważ jest to popularna trasa rowerowa na Sardynii. 

La cascata Sa Spendula

Kolejnym polecanym szlakiem jest ten prowadzący do wodospadu La cascata Sa Spendula. Wodospad znajduje się około 45 minut jazdy samochodem od Cagliari w prowincji Villacidro. Początek szlaku znajduje się przy parkingu Campanas de Sisinni Conti. Szlak Sa Spendula jest bardzo dobrze oznaczony i dedykowany jest bardziej doświadczonym wędrowcom. Pierwsza połowa szlaku jest dość łatwa, natomiast druga jest bardziej wymagająca, ponieważ musisz wejść na szczyt Monte Margiani 859 m n.p.m. metrów. 

Wędrówka z Cala Cipolla do Tuerredda

Jadąc około godziny od Cagliari, dotrzesz do uroczej, nadmorskiej zatoczki Cala Cipolla. Tam rozpoczyna się szlak – 18 km, który doprowadzi Cię do Tuerreddy – jednej z najpiękniejszych plaż Sardynii. Trasa z Cala Cipolla do Tuerredda prowadzi obok Capo Spartivento – starej latarni morskiej, która niedawno została przekształcona w hotel. Szlak mija również inne piękne plaże, takie jak: Pedra Longa i Cala Antoniareddu. Ponieważ do tych dwóch plaż nie można dojechać samochodem, jest to doskonała okazja, aby je zobaczyć podczas wędrówki do Tuerredda. Szlak ten nie jest zbyt wymagający kondycyjnie, jednak trudności może powodować jego długość – 18 km, jeśli chcesz go pokonać w obie strony. Dodatkowo nie jest to pętla, więc może się wydawać, że wędrówka tam i z powrotem jest wyjątkowo uciążliwa.

Młody człowiek uprawia trekking i wędrówki po przybrzeżnym lesie Sardynii we Włoszech,  licencja: shutterstock/By fabiano goreme caddeo
Młody człowiek uprawia trekking i wędrówki po przybrzeżnym lesie Sardynii we Włoszech, licencja: shutterstock/By fabiano goreme caddeo

Szlak do Cala Goloritze

Trekking do Cala Goloritze jest jednym z najbardziej popularnych szlaków na Sardynii. Zaczyna się on na parkingu Su Porteddu i kończy na jednej z najbardziej oszałamiająco pięknych plaż na Sardynii – Cala Goloritze. Nie ma innego sposobu, aby dostać się na tę plażę, jak tylko poprzez szlak pieszy. Wędrówka do Cala Goloritze jest dość przyjemna, szczególnie w kierunku plaży, gdzie ścieżka prowadzi w dół. Powrót jest znacznie bardziej wymagający ponieważ musisz podejść pod górę, aby dojść do parkingu. Przejście szlaku w kierunku plaży zajmuje około godziny. Powrót może potrwać od półtorej do dwóch godzin – oczywiście w zależności od tempa, w jakim się idzie.

Punta Salinas

Jest to z pewnością jedna z najbardziej malowniczych tras trekkingowych na Sardynii. Ze szlaku możesz podziwiać wspaniałą Cala Goloritzé i okolicę. Początkowo wędrówka przebiega dokładnie tym samym szlakiem, który prowadzi na plażę. Gdy szlak zacznie kierować do Cala Goloritzé, będziesz musiał pójść w kierunku Punta Salinas. Jest to szlak okrężny o długości około 9 km z różnicą wysokości około 800 metrów, którego przejście zajmuje około 5 godzin, choć należy uwzględnić co najmniej 7 godzin, ponieważ po drodze zatrzymasz się, aby podziwiać malownicze widoki. Szlak nie jest dobrze oznaczony i łatwo się pomylić, więc lepiej wybrać się na ten trekking z przewodnikiem.

Wędrówki po Rezerwacie Oasi Bidderosa

Oasi Bidderosa to obszar chroniony, który możesz odwiedzić w okresie od maja do października. Jeśli planujesz odwiedzić go poza tymi miesiącami to odradzamy, ponieważ jest on całkowicie zamknięty. Na terenie Rezerwatu Oasi Bidderosa znajduje się kilka pięknych zatok, które zostały połączone szlakami pieszymi i rowerowymi. Rezerwat możesz zwiedzać sam lub możesz skorzystać z usług przewodników, którzy poprowadzą Cię po najciekawszych szlakach pieszych.

Jak nie trekking to…?

Wspinaczka 

Jeśli szukasz innej opcji aktywnego odpoczynku na Sardynii to polecamy climbing. Na wyspie znajdziesz kilka rejonów wspinaczkowych: Cala Gonone, Baunei/Ogliastra, Isili, Supramonte oraz Domusnovas – w pobliżu Iglesias. Wspinaczka na Sardynii ma długą tradycję sięgającą ponad 70 lat. Niezależnie od tego, czy szukasz wysokich turni czy klifów do wspinania to na Sardynii to wszystko znajdziesz. Ponadto, piękny śródziemnomorski krajobraz i mieniące się turkusowe wody w pobliżu gwarantują przyjemność ze wspinaczki.

Nurkowanie

Sardynia oferuje także wyjątkowe doświadczenia dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Piękne lasy kelpowe, wraki statków oraz bogactwo flory i fauny świata podwodnego w pobliżu wybrzeża wyspy zachwycą wszystkim miłośników nurkowania. 

Jak bezpiecznie uprawiać trekking?

Bezpieczeństwo podczas trekkingu jest najważniejsze! Jeśli planujesz pieszą wędrówkę po Sardynii (i nie tylko), powinieneś założyć odpowiednie obuwie trekkingowe. Obuwie typu klapki lub japonki, często przyczyniają się do skręcenia kostki. Polecamy również zakładanie kilku warstw odzieży i noszenie ze sobą kurtki wiatrówki, ponieważ na Sardynii często wieją silne wiatry mistralowe. Planując wakacje zawsze warto wykupić ubezpieczenie podróżne, dodatkowo jeśli masz w planach długie piesze wędrówki i inne aktywności możesz rozszerzyć ubezpieczenie od dodatkową ochronę Twojego zdrowia. 

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Dlaczego nie możesz zabrać z Sardynii piasku ani muszli?

Zobacz flamingi i delfiny na Sardynii

Następny

Dodaj komentarz