Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć?

Tagi , , ,

Pomimo, iż jest trzynaście razy mniejsza od powierzchni Polski, Sardynia pozostaje drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Charakteryzujący ją łagodny śródziemnomorski klimat sprawia, iż miejsce to każdego roku odwiedzane jest przez miliony turystów z całego świata.

Od kiedy w Polsce pojawiły się tanie połączenia lotnicze, również nasi rodacy pokochali ten zakątek Włoch. Bezpośredni lot z warszawskiego Lotniska Chopina do miejsca, które oferuje ponad trzysta słonecznych dni w roku, trwa zaledwie dwie i pół godziny, to tyle ile podróż pociągiem z Poznania do Kutna. Sardynia oferuje wszystko, co potrzebne do wypoczynku.

Wakacje na Sardynii

Na powierzchni niespełna dwudziestu pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych mieszczą się zarówno góry, jeziora, rzeki, piaszczyste plaże, jak i skaliste wybrzeża. Od maja do końca października temperatura na Sardynii utrzymuje się na poziomie dwudziestu pięciu stopni, natomiast zimą na około piętnastu stopni. Sprawia to, iż Polacy przyzwyczajeni do chłodnej jesieni i mroźnej zimy, chętnie odwiedzają wyspę przez cały rok.

Sardynia posiada długą i złożoną historię. Przez setki lat znajdowała się pod panowaniem walczących o władzę mocarstw. Doszło do tego, iż na wyspie można znaleźć pozostałości po Królestwie Hiszpanii, Saracenach, Rzymian, a nawet, jak odkryto niedawno Nuragów, którzy zamieszkiwali te tereny tysiące lat temu.

Cechą charakterystyczną tutejszych miast są obwarowania, będące pozostałością po czasach starożytnych. Do dzisiaj większość z nich podzielona jest na dwie części. Starą, w której znajdują się wąskie, kamienne uliczki, a także wysokie kamienice przyozdobione donicami z kolorowymi kwiatami, a także nową część miasta, która rozrasta się wokół zabytkowego centrum. Nowe dzielnice, w których można spędzić wakacje na Sardynii pełne są punktów usługowych i charakterystycznych nowoczesnych, wysokich budynków.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sardynia – kiedy jechać na wakacje?

Chcąc cieszyć się bezchmurnym niebem i temperaturami przekraczającymi trzydzieści stopni, warto pojawić się na Sardynii od czerwca do połowy sierpnia. Miłośnicy sportów wodnych przybywają na wyspę już w połowie kwietnia. Pozwala to uniknąć tłumów, które pojawią się w sezonie.

Wrzesień oraz październik to miesiące, z których aury korzystają wspinacze. Ciekawostką jest fakt, iż na wyspie działają szkółki prowadzone przez polskich instruktorów. Współpracę z nimi można rozpocząć jeszcze przed wylotem z Polski.

Większość z nich posiada własne strony internetowe. Co więcej, każdy kto lubi aktywnie spędzać wolny czas w każdej chwili może przepłynąć promem z Sardynii na Korsykę i spróbować swoich sił na jednym z najtrudniejszych szlaków górskich w Europie, czyli GR20.

Co robić na Sardynii?

Sardynia została podzielona na pięć prowincji: Cagliari, Nuoro, Oristano, Sassari i Sud Sardegna. Każdą z nich charakteryzują nie tylko piękne krajobrazy, ale i liczne atrakcje turystyczne oraz wspaniała regionalna kuchnia. Opisując wakacje na Sardynii, warto odnieść się do każdego regionu i wspomnieć o miejscach, które nie tylko można, ale wręcz trzeba odwiedzić.

Cagliari – niezwykła stolica wyspy

Cagliari uznawana jest za stolicę Sardynii. Co więcej port lotniczy, z którego dwa razy w tygodniu wylatują samoloty do Polski, oddalony jest od centrum zaledwie o piętnaście minut jazdy samochodem.

Pierwszych kilka dni po przybyciu na wyspę warto poświęcić na zwiedzanie Cagliari. Niezwykłego miasta, które posiada jeden z największych portów morskich na wyspie. Spacerując wzdłuż wąskich i stromych uliczek starego miasta, warto zwrócić uwagę na słynną Torre dell’Elefante, z której roztacza się widok na całe miasto.

Równie ciekawa jest Cattedrale di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia. Położona na wzgórzu zachwyca swoim majestatem. Zbudowana w XII wieku w stylu romańskim, w 1258 roku została podniesiona do rangi katedry. Wielokrotnie przebudowywana, dziś łączy w sobie wiele stylów, które zainteresują każdego miłośnika architektury.

W pieczołowicie wykończonym wnętrzu przechowywanych jest wiele skarbów, pośród których znajduje się ołtarz, a także malowidła umieszczone wzdłuż nawy głównej. Większość z nich została wykonana przez miejscowych artystów, przez co stanowi unikat na skalę światową. Wędrując po mieście warto skierować się do Orto Botanico, który cieszy się szczególną sympatią dzieci. Ogród botaniczny w Cagliari posiada w swoich zbiorach rośliny z całego świata. Łagodny klimat śródziemnomorski korzystnie wpływa na ich rozwój. Polacy zafascynowani są odmianami, które w naszym klimacie uprawiane są w niewielkich doniczkach w domach, natomiast tutaj ich wysokość liczy kilka metrów.

Wakacje na Sardynii

Czym byłyby podróże bez jedzenia? Targ handlowy Św. Benedykta jest miejscem wyjątkowym, na którym można zakupić nie tylko świeże owoce i warzywa, ale i świeże lokalne mięso i wyroby mleczne. Ręcznie przyrządzane przekąski i desery dostępne na targu doceni podniebienie każdego smakosza. Ich wyjątkowy smak zawdzięczany jest pozyskiwaniu produktów wyłącznie od miejscowych rolników. Wolne od nawozów chemicznych posiadają głęboki smak i aromatyczny zapach.

Nieopodal targu św. Benedykta znajduje się ulica, wzdłuż której znajdziemy dziesiątki klimatycznych kafejek i restauracji, które serwują wyłącznie specjały kuchni sardyńskiej. Zazwyczaj prowadzone są przez właścicieli i posiadają długą tradycję. Nierzadko przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki czemu wstępując do nich możemy poczuć smak potraw sprzed dwudziestu, a nawet pięćdziesięciu lat. Kilka lat temu miejscowe władze zdecydowały się na wprowadzenie do oferty turystycznej segway’e. Kupując jedną z dostępnych wycieczek, turyści mają okazję zobaczyć miasto na charakterystycznych dwukołowych pojazdach z audio przewodnikiem. W ten sposób można w kilka godzin zwiedzić najważniejsze zabytki, a resztę dnia spędzić na piaszczystej plaży Spiaggia del Poetto.

Prowincja Nuoro i najstarszy uniwersytet na wyspie

Prowincja Nuoro to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji na Sardynii. Miasto będące stolicą regionu liczy około czterdziestu tysięcy mieszkańców i stanowi ważny ośrodek akademicki oraz handlowy. To stąd pochodzi sardyńska laureatka Nagrody Nobla – Grazia Deledda.

Do miejsc wartych zobaczenia należą: katedra Santa Maria Della Neve, Piazza Sebastiano Satta, a także Museo Nazionale Archeologico i Museo Etnofrafico Sardo mieszczące największą na wyspie kolekcję strojów regionalnych. W głębi regionu Nuoro znajduje się jedno z najbardziej znanych za sprawą kolorowych murali miasteczek.

Niemniej jednak w wieku XX w Orgosolo, gdyż o nim mowa dochodziło do krwawych starć pomiędzy lokalnymi grupami przestępczymi. Na szczęście czasy te przeminęły, a mieszkańcy zdaje się, iż powoli zapominają o niechlubnej przeszłości. W słonecznej Olienie za nieduże pieniądze napijemy się znakomitego wina Nepente. Którego smak podkreśli widok na Supramonte, czyli górujący nad krajobrazem skalny masyw, z najwyższym szczytem Monte Corrasi.

Chcąc poznać regionalne tradycje warto dojechać do Mamoiady. Na terenie której każdego roku podczas świąt młodzi mężczyźni paradują wzdłuż ulic, w przebraniach wykonanych z grubych owczych skór i wykonanych z ciemnego drewna maskach. Przez miejscowych grupy te nazywane są mamuthones. Ich zdjęcia zdobią zazwyczaj przewodniki turystyczne po Sardynii.

Wakacje na Sardynii – Prowincja Oristano i słynne miast Tharros

Opisując prowincję Oristano należy zacząć od miasta będącego stolicą regionu. Mówiąc o Oristano pierwszym, co powinno przyjść nam do głowy, są przebrani w białe koszule, czerwone kamizelki i maski, pędzący na koniu ze szpadą w ręce jeźdźcy.

Te przykuwające uwagę zgromadzonych sceny, pochodzą ze słynnego turnieju jeździeckiego odbywającego się podczas święta Sa Sartiglia. Najlepszy jeździec wybrany podczas konkursu, ma za zadane trafić w zawieszoną nad ulicą gwiazdę. To od jego celności będzie zależał urodzaj i powodzenie mieszkańców miasteczka. To w tym regionie znajduje się jeden z najdzikszych miejsc na wyspie. Na Penisola del Sinis znajdują się ogromne rozlewiska zamieszkiwane przez flamingi, a także mokradła i imponujących rozmiarów stawy.

To również tutaj znajduje się jedna z najbardziej fascynujących plaż składająca się z drobin kwarcu – Is Arutas. Morze, a z drugiej strony liczne jeziora sprawiają, iż okoliczni mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się smakiem potraw przyrządzonych ze słodkowodnych oraz słonowodnych ryb. Dowodem na obecność na tych ziemiach Hiszpanów są pozostałości po słynnej Torre San Giovanni.

Wznosząca się w zatoce na maleńkiej wysepce konstrukcja często uwieczniana jest przez turystów na zdjęciach. Każdy przybywający na Sardynię miłośnik historii, powinien zobaczyć starożytne miasto Tharros. Założone przez Fenicjan w VIII w. p.n.e. znalazło się później pod wpływem Rzymian. Którzy dzięki posiadanej wiedzy i środkom finansowym, pomogli mu rozkwitnąć. Do dzisiaj pomimo zaawansowanych prac archeologicznych, udało się odkryć spod ziemi zaledwie jedną trzecią miasta. W tym fenicki tophet, czyli miejsce, w którym chowano dzieci składane bogom w ofierze. Ciekawostką jest to, iż Tharros rozwinęło się na pozostałościach osady nuragicznej.

Prowincja Sassari i Grota Neptuna

Warto zgubić się w prowincji Sassari, gdyż położony na północnym zachodzie obszar, posiada setki unikatowych zabytków i różnorodne formy terenu, których widok zapiera dech w piersiach. Rozpoczynając podróż w Sassari, będącym drugim co do wielkości miastem na wyspie, warto poznać kilka szczegółów z jego historii. Miasto zostało założone w X wieku. Jego nadrzędną funkcją była ochrona miejscowej ludności przed najazdem Saracenów.

Dziś, to dynamicznie rozwijające się miasto, które wita turystów z otwartymi ramionami. Spacerując wzdłuż kamiennych budynków warto odwiedzić założony w XVI wieku uniwersytet, kościoły Santa Maria di Betlem i Santa Donata, muzeum, wewnątrz którego przechowywane są cenne wykopaliska i galerię malarstwa z pracami wybitnych sardyńskich twórców. W prowincji Sassari należy zobaczyć Grotę Neptuna. Miejsce to zostało odkryte blisko trzystu lat temu przez miejscowego rybaka, który przez przypadek zobaczył niewielkie zagłębienie w skale. Gdy wszedł do środka jego oczom ukazała się imponujących rozmiarów jaskinia ze stalaktytami, stalagmitami i stalagnatami.

Dziś Gorta Neptuna uznawana jest za jedną z największych atrakcji nie tylko Sardynii ale i Włoch. Wiek jaskini szacuje się na sto trzydzieści milionów lat. Swój złoty kolor zawdzięcza wyżłobieniom w czerwonym wapieniu. Pomimo, iż grota mierzy blisko cztery kilometry długości, turystom udostępniono zaledwie kilkaset metrów.

Planując wakacje na Sardynii warto zabrać tutaj rodzinę. Do groty można dotrzeć na dwa sposoby. Drogą morską przybijając do skalistego wzniesienia jedną z łodzi, bądź lądową pokonując w upale prawie siedemset schodków nazywanymi przez mieszkańców Escale del Cabirol.

Prowincja Sud Sardegna

Na terenie prowincji Sud Sardegna znajdują się jedne z najstarszych odkrytych Nuragów. Ich wiek szacowany jest na XV w. p.n.e. Podczas wakacji na Sardynii warto zabrać najbliższych do Castello di Acquafredda. Ruiny tego średniowiecznego zamku wznoszą się na szczycie wysokiego wzgórza, z którego roztacza się widok na porośniętą makią okolicę.

Wzmianki o tej niezwykłej konstrukcji znajdują się między innymi w bulli papieskiej z 1215 roku. W Parco Archeologico di Pranu Muttedu znajduje się jedno z najważniejszych miejsc grobowych na przed-nuragijskiej Sardynii. Na tym terenie można odnaleźć najwyższe skupisko menhirów i megality we Włoszech. Domus de Janas otoczony kamiennym kręgiem szczególnie przykuwa uwagę turystów.

Wakacje na Sardynii to nie tylko zabytki, ale i tysiące kilometrów piaszczystych plaż i nadmorskich barów z koktajlami i przekąskami. Każdy, kto zapragnie za odpoczynkiem powinien udać się w kierunku szmaragdowego odcienia wody w pobliżu Costa Smeralda, lub wpadającego w zieleń na Costa Verde. W poszukiwaniu plaż wolnych od turystów, warto rozmawiać z miejscowymi. Przy odrobinie szczęścia opowiedzą o ukrytych pomiędzy klifami zatoczkami z ciepłym piaskiem i przejrzystą wodą.


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Pogoda i temperatury na Sardynii – kiedy warto jechać?

Wakacje na Sardynii, dlaczego warto wybrać ten zakątek Europy

Następny

Dodaj komentarz