Wakacje na Sardynii, dlaczego warto wybrać ten zakątek Europy

Tagi , , ,

Sardynia to druga co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Powierzchnia jej malowniczych obszarów wynosi 24 tyś. km kwadratowych, a średnia ilość 300 słonecznych dni sprawia, że jest to świetne miejsce do naładowania „akumulatorów”. Zapierające dech w piersiach malownicze plaże o szmaragdowych odcieniach falującej wody, wodospady, majestatyczne jaskinie, szlaki turystyczne wśród tętniących zielenią górskich wzniesień, rezerwaty przyrody. To tylko część z atrakcji, jakie czekają na odwiedzających wyspę. Regionalne rarytasy podane w sardyńskim stylu, podbiją swym smakiem usta nie jednego miłośnika jedzenia. Miasta ukazują ślady historii zapisane w architekturze i kolorowych budowlach. Szereg różnorodnych atrakcji jest tak duży, że nie sposób wymienić wszystkich w jednym artykule. Dlatego skupię się na tych, które według mnie są warte odwiedzenia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje na SardyniiPark Narodowy Gennargentu

Jeżeli wybierasz wakacje na Sardynii, to w rozkładzie miejsc wartych odwiedzenia musisz zobaczyć Park Narodowy Gannergentu. Położony jest we wschodniej części wyspy u wybrzeży Morza Tyrreńskiego, a spacer wśród tamtejszych starych dębowych lasów zatrzymuje w czasie. Flora i fauna pozwala chłonąć atmosferę ciszy, jakby chciała powiedzieć „jesteś w dobrym miejscu, weź oddech i się zrelaksuj”. Wśród rozgrzanych od słońca ścieżek, kamieni i stoków istnieje możliwość spotkania muflona śródziemnomorskiego, jelenia, daniela, żbika, a ku uciesze mniejszych turystów, jeśli dopisze szczęście na nosku usiądzie piękny motyl paź korsykański. W samym kompleksie parku jest kilka miejsc godnych odwiedzenia:

 • wapienny kompleks Supramonte z największym w Europie kanionem poszerza pole wyobraźni
 • w Masywie Gennargentu znajduje się najwyższy szczyt Sardynii Puanta la Marmora (1834 m n.p.m.), z którego rozciągają się widoki na wszystkie strony wyspy. Punkt „must have” dla fascynatów górskich wędrówek.
 • liczne wodospady, źródła krystalicznie czystej wody i dwa zbiorniki retencyjne (Lago di Gusana i Lago Bau Muggeris) bajecznie wkomponowane w panoramę otoczenia, napoją swym widokiem spragnione oczy spacerowiczów
 • u wybrzeży parku przy zatoce Orosei wypełniona wodą, lśniąca w blasku wschodzącego słońca jaskinia o fantazyjnej nazwie Grotta del Bue Marino sprawi, że wakacje na Sardynii utworzą w naszej pamięci stalaktyty wspomnień.

Olśniewające pięknem plaże Sardynii

Dla miłośników plażowania i leżącej formy wypoczynku wystarczy na pewno miejsca. Wybrzeże usiane jest plażami bardziej obleganymi przez turystów, gdzie swój kawałeczek znajdą osoby lubiące zjeść coś w pobliskiej restauracji z widokiem na lazurowy horyzont. Znajdą się tu również zakamarki i zatoczki bardziej kameralne. Miejsca idealne dla ludzi szukających wytchnienia, gdzie jedynym towarzystwem będzie przebiegający pod stopami krab.

 • Cala Luna piaszczysto-kamienista ostoja piękna. W ramionach tego miejsca otulającego romantycznym akcentem wakacje na Sardynii zamieniają się w pieśń tysiąca i jednej nocy. W przybrzeżnych jaskiniach dających cień, płuca złapią oddech, a ciało odpocznie od lejącego się żaru z nieba. Miejsce, które warte jest fotografii do pamiątkowego albumu.
 • Różowa plaża Archipelagu La Maddalena. Spiaggia Rosa położona na wyspie Budelli. Miejsce niezwykłe, plaża swój kolor zawdzięcza pokruszonym pancerzykom otwornic z rodziny Miniacina minacea. Od 2016 roku plażę można oglądać jedynie z odległości, ale mimo wszystko dla samych efektów wizualnych warto.
 • La Pelosa, długa piaszczysta plaża w północno-zachodniej części Sardynii. Tłumnie odwiedzana przez turystów, a to dlatego, że należy do jednej z najpiękniejszych w Europie.
 • Cala Mariolu, plaża w zatoce Orosel, to jedno z takich miejsc, dla których warto wybrać wakacje na Sardynii. Brakuje słów, aby opisać bajkę, jaką tworzy ląd w zetknięciu z krystalicznie czystą wodą. Idealną opcją na zobaczenie cudownych widoków w zatoce Orosel jest jednodniowa wycieczka stateczkiem.
 • Spiaggia di Scivu to plaża osadzona wśród piaszczystych wydm. Miejsce, gdzie dzikość miesza się z pięknem. Idealna dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i poczuć oddech powietrza we włosach. Sam dojazd do plaży przez tereny wydmowe jest niezapomnianym przeżyciem.

Groty i jaskinie Sardynii

Wakacje na Sardynii mogą być „niebezpieczne”. Wyspa jest bogata w kilkadziesiąt jaskiń i grot otwartych dla turystów. Niebezpieczeństwo jest związane z możliwością złapania „jaskiniowego bakcyla”. Groźba jest na tyle realna, że po powrocie do domu istnieje ryzyko eksploracji dziur i zakamarków na własnym podwórku. Ale teraz już całkowicie poważnie. Jaskinie i groty Sycylii egzaltują swoim wewnętrznym pięknem, każda jest inna i wyjątkowa. To tak jakby tamtejszy duch gór zapraszał do zwiedzania. Ale spokojnie nie o duchach tutaj mowa, poniżej trzy lokalizacje, godne zapoznania:

 • Groty Neptuna, jedne z najpopularniejszych na wyspie. Smaczku przygody dodaje fakt, że można się tam dostać od lądu (600 schodów) lub podpłynąć statkiem od morza. Po spotkaniu z Bogiem mórz, pobliska miejscowość Alghero ugości zmęczonych wędrowców sardyńską strawą i doskonałym miejscowym winem.
 • Grota su Marmuri ociekająca majestatycznymi stalaktytami i stalagnatami. Malują one swym kształtem obrazy zapierające dech w piersiach. Jakby sam mistrz sztuki rzeźbiarskiej chwycił za dłuto i chciał powiedzieć „popatrz tutaj byłem i dla Ciebie to zrobiłem”. Wakacje na Sardynii zostaną długo w pamięci po eksploracji tej artystycznej głębi.
 • Grotta del Bue Marino, wspomniana już wcześniej grota to punk obowiązkowy w planach wakacyjnej wyprawy. Olśniewające formy krasowe, podziemna rzeka plus orzeźwiająca temperatura 17/18 stopni celsjusza pozwolą odpocząć od upałów w ciągu dnia.

Wakacje na Sardynii – Starożytne zabytki Sardynii

Wakacje na Sardynii zostaną w pamięci na długo. Nie tylko za sprawą bogactw naturalnych i cudownej flory i fauny. Sardynia to również dostatek starożytnych zabytków, które pieczęcią przeszłości odbijają w obserwatorach ślady zachwytów.

 • Nuraghe Santu Antine inaczej zwany Dom Króla znajduje się w centrum równiny Cabu Abas. Jest to starożytny, megalityczny gmach zbudowany przez cywilizacje Nuragów. Wyrafinowana konstrukcja z kamienia bazaltowego. Prawdziwa gratka dla fascynatów starożytności i nie tylko.
 • Su nuraxi to doskonale zachowany kompleks po cywilizacji Nuragów, W 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce numer jeden na liście miejsc mistycznych i magicznych na wyspie.

Wakacje na Sardynii to podróż niezwykła i bogata w niezapomniane doświadczenia. Piękno otaczającej przyrody, nieskończone formy krasu, starożytne budowle, to tylko część turystycznych atrakcji. Nie wspominając o miastach i gościnności Sardyńczyków. W książce „Niebieskie strefy” badacz Dan Buettner omawia 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Nauki te pochodzą m.in. od mieszkańców Sardynii. Będąc na miejscu wyczuwalne jest pozytywne nastawienie i otwartość Sardyńczyków, a ich zdrowym stylem życia można się zarazić. Witamy w Sardynii, krainie długowieczności i zachwycającego piękna!


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Wakacje na Sardynii – co warto zobaczyć?

Wakacje na słonecznej Sardynii

Następny

Dodaj komentarz