Wakacje w Porto Torres na Sardynii

Tagi , , , ,

Wakacje w Porto Torres oznaczają nie tylko spędzenie czasu nad morzem w pięknych okolicznościach przyrody, ale także i poznanie jednego z najładniejszych nadmorskich miasteczek Sardynii. Porto Torres leży w centralnej części Zatoki Asinara – Golfo dell’Asinara. Jest połączone liniami promowymi z portem w Civitavecchia. Miejscowość ta jest również przystankiem pośrednim na trasie Rzym-Barcelona, którą obsługuje firma Grimaldi Lines. Historia oraz piękno przyrody zachwycają, w tym jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Sardynii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje w Porto Torres

Porto Torres to urocza miejscowość położona na północnym wybrzeżu Sardynii, we Włoszech w prowincji Sassari. Historia tego miasta sięga dwóch tysiącleci, o czym świadczą liczne zabytki i skarby archeologiczne. Dodatkowego uroku dodaje Park Narodowy dell’Asinara.

W międzynarodowym porcie w Porto Torre stoi imponująca obronna budowla — Torre Aragonese z 1325 roku oraz latarnia morska. W pobliżu miasta znajdują się także malownicze pionowe klify, które opadają wprost do błękitnego morza oraz romantyczne piaszczyste zatoczki, takie jak na przykład plaża Balai.

Zobacz także: TOP 10 miejsc do zobaczenia w Sardynii

Atrakcje Porto Torres

Torre Aragonese — Wieża Aragońska

Torre Aragonese to symbol miasta, który znajduje się tuż obok portu. Wieża ma 14 metrów wysokości oraz 13 metrów szerokości i charakterystyczny ośmiokątny kształt. Początki Torre Aragonese sięgają czasów hiszpańskich, kiedy to Don Alfonso V z Aragonii zlecił jej budowę w celu obrony miasta. Ukończona została w 1325 r. Wieża była wielokrotnie odnawiana i na przestrzeni wieków wieża pełniła wiele funkcji. W XV wieku była urzędem celnym, w XVI wieku była ważną twierdzą obronną, która miała chronić przed barbarzyńskimi atakami, natomiast w XX wieku została przekształcona w latarnię morską.

Bazylika San Gavino

Na zewnątrz Bazyliki San Gavino można podziwiać wspaniały portal w stylu gotyku katalońskiego. Jest on zwieńczony zaokrąglonym łukiem wspartym na dwóch kolumnach, na których kapitelach znajdują się anioły z herbami. Wspaniała i monumentalna fasada kontrastuje z urokiem wnętrza, ledwie oświetlonego światłem padającym przez otwory w ścianach. Kościół ma dwie absydy, po jednej na każdym krótszym boku prostokątnego planu. W absydzie zachodniej znajduje się ołtarz, a w absydzie wschodniej drewniany katafalk z posągami trzech męczenników i XVII – wieczną rzeźbą konną przedstawiającą San Gavino.

Muzeum Antiquarium Turritano

Muzeum Antiquarium Turritano otworzono w 1984 roku. Wewnątrz znajdują się pozostałości archeologiczne, które dokumentują różne fazy życia rzymskiego miasta Turris Libisonis, starożytnej nazwy kolonii rzymskiej założonej przez Juliusza Cezara około 45 r. p.n.e. Porto Torres wyrosło wokół tego starożytnego miasta. Wykopaliska prowadzone przez lata ujawniły liczne znaleziska, które można podziwiać na wystawie w muzeum.

Park Narodowy Asinara

Z Porto Torres warto popłynąć promem na wyspę Asinara, niegdyś znaną z więzienia o zaostrzonym rygorze. Obecnie znana jest głównie ze wspaniałego Parku Narodowego, znanego na całym świecie z bogatej flory i fauny. Zwiedzanie tego dziewiczego terenu jest doświadczeniem, którego nie można przegapić. Roślinność w parku jest typowo śródziemnomorska i obejmuje około 678 gatunków roślin.

Fauna, oprócz słynnego białego osła, który jest symbolem wyspy, obejmuje także wiele innych zwierząt, które żyją tu w swoim niezakłóconym środowisku: muflony, konie, dziki, różne gatunki ptaków tj. sokół wędrowny, kuropatwa  czy sroka euroazjatycka.

Jak dojechać do Porto Torres?

Na Sardynię można się dostać na kilka sposobów. Nie tylko samolot musi być najlepszą opcją. Na Półwysep Apeniński można przyjechać samochodem i następnie przypłynąć promem na wyspę. Robi tak wiele osób. Może nie jest to najtańsza opcja, ale z pewnością wygodna i można sporo zobaczyć po drodze. Promy na Sardynię pływają przykładowo z Civitavecchia do Arbatax, Olbia, Cagliari oraz Porto Torres. Koszt za trasę w jedną stronę, za dwie  osoby i samochód osobowy wynosi około 450 zł.

Przeczytaj także: Sardynia bez samochodu – jak się poruszać?

TOP 3 najlepsze hotele i apartamenty w Porto Torres

Balai suite

Balai suite znajduje się w miejscowości Porto Torres i oferuje klimatyzowane pokoje rodzinne z darmowym WiFi. W każdym pokoju znajduje się biurko, szafa, telewizor, a także prywatna łazienka. Spiaggia dello Scogliolungo oraz Lo Scoglio Lungo znajdują się około 600 m od obiektu natomiast Spiaggia di Balai około 650 m.

B&B Il Sole

B&B Il Sole oferuje wygodne pokoje wyposażone w telewizor oraz klimatyzację. W pokojach można także korzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu. B&B Il Sole znajduje się na północy Sardynii, w odległości około 3 km od miasta Porto Torres i 5 km od plaży w miejscowości Platamona.

Casa Debby

Casa Debby znajduje się w miejscowości Porto Torres. Goście planujący pobyt w tym domu wakacyjnym mają dostęp do darmowego WiFi oraz wyposażonej kuchni. Dom obejmuje 2 sypialnie, łazienkę z bidetem oraz salon. Do dyspozycji Gości są 2 telewizory z płaskim ekranem oraz grill

Autor: Magdalena Łydka


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Przeprowadzka na słoneczną Sardynię – ceny mieszkań i przybliżone koszty życia

Caprera- rajski klejnot u wybrzeży Sardynii

Następny

Dodaj komentarz