Warsztaty z ceramiki – poznaj kulturę Sardynii w artystyczny sposób

Tagi , ,

Sardynia to jedna z większych i piękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, która administracyjnie przynależy do Włoch. Dawniej, pozostawała ona w cieniu popularniejszej Sycylii, na którą kierowało się większe grono turystów. Jednocześnie z biegiem czasu Sardynia stawała się coraz popularniejsza. Wielu podróżnych zaczęło w tej wyjątkowej wyspie doceniać nie tylko fenomenalne plaże czy krajobrazy, ale także jej wyjątkową historię, lokalne wyroby oraz cały szereg innych wyznaczników. Szczególną popularnością wśród mieszkańców wyspy cieszy się ceramika i organizowane warsztaty z ceramiki. Wyroby te będziesz mógł dostać dosłownie w każdym, mniejszym czy też większych mieście na wyspie. Jednak czym ceramika jest dla Sardyńczyków i co musisz o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest ceramika dla Sardyńczyków?

Ceramika wydaje się być wyrobem charakterystycznym dla każdego kraju. Nie da się bowiem ukryć, że nawet w Polsce prężnie działają zakłady, które zajmują się produkcją tego typu wyrobów. Faktem jest jednak to, że manufaktury ceramiczne nie są we Włoszech tak świetnie znane. Jednak to właśnie Sardynia stanowi najlepsze zaprzeczenie tej reguły. Sardyńczycy od dawna kultywują tradycję związaną z wyrobami ceramicznymi i – co więcej – świetnie sobie z tym radzą. Ceramika Sardynii jest także całkiem inna, odmienna od tej, którą znasz. Sardyńczycy wyroby te traktują jako swoją naturalną spuściznę i dziedzictwo.

W najdrobniejszych przedmiotach będziesz mógł dostrzec nawiązanie do wyspiarskiej kultury, fantazji i oryginalności. Drobne miseczki, kubki, a także szereg innych wyrobów ceramicznych ma nie tylko wartość pakryczną, ale przede wszystkim także i estetyczną. Tak naprawdę, jeśli zastanawiasz się, jakie pamiątki z Sardynii warto przywieźć do Polski, to ceramika jest jedną z tych propozycji, na którą powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę. Nie tylko może ona stanowić oryginalny dodatek do Twojej kuchni czy jadalni, ale także będzie przypominała Ci o wyjątkowych wakacjach, jakie spędziłeś na jednej, z najpiękniejszych wysp włoskich!

Ceramika Sardyńska

Wybierając się na Sardynię, z całą pewnością będziesz chciał nieco bliżej zapoznać się z wyjątkową kulturą i sztuką. Wbrew pozorom, dorobek kulturalny Sardynii znacznie różni się od innych części Włoch. Sami mieszkańcy zwykle z dumą prezentują swoje oryginalne wyroby i przetwory jak np. aromatyczne wina, czy odmienne makarony. Jednak ceramika sardyńska to jeden z tych wyrobów, na który powinieneś zwrócić znacznie większą uwagę.

Ceramika na Sardynii może pochwalić wyjątkowo długą historią, która znajduje odzwierciedlenie np. w sardyńskich, ceramicznych kurach – zdobią one najdroższe wille na wybrzeżu Costa Smeralda. To właśnie kury są jednym z najpiękniejszych przykładów sardyńskiej ceramiki, której nie będziesz mógł zapomnieć przez długi czas. Co więcej, wyroby te to nie tylko unikalne ozdoby, ale także cały szereg praktycznych dodatków, które możesz wykorzystać nawet w swojej kuchni. Sardyńska Ceramika to np. unikalne szkatułki do przechowywania przypraw, niewielkie pojemniczki na drobiazgi, a także całe i kompletne zastawy stołowe. Dzięki nim możesz całkowicie odmienić swoja kuchnię, a także przywieźć ze sobą jedną z najcenniejszych pamiątek, która będzie Ci zawsze przypominać o unikalności wyspy.

Pamiętaj także o tym że lokalni rzemieślnicy i producenci wkładają całe serca nie tylko w przygotowanie wyrobów, ale także ich ręczne zdobienie. To właśnie z tego powodu sardyńska ceramika jest tak unikalna i wyjątkowa. Kupując takie wyroby, możesz także dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju lokalnych biznesów i wesprzeć tradycję oraz kulturę mieszkańców wyspy. Z pewnością nie będziesz tego żałować!

Zapisz się na warsztaty z ceramiki

Czy ceramiczne wyroby zainteresowały Cię w wyjątkowy sposób? Jeśli tak, to na Sardynii możesz zapisać się na warsztaty z ceramiki! Warsztaty są prowadzone i organizowane przez lokalnych mistrzów tego rzemiosła. Najpopularniejszym miejscem, które takie warstaty organizuje jest zakład ceramiczny należący do przesympatycznego Mario. Całe życie poświęcił on pracy z ceramiką i na swoich fachu zna się jak nikt inny. Mario jest wyjątkowo otwarty i chętnie poświęca czas, ucząc turystów podstaw i tajników wykonywanego zawodu. W jego warsztacie możesz nie tylko wejść, zwiedzać czy też kupić pamiątki, ale możesz towarzyszyć mu w procesie tworzenia ceramicznych dzieł i sam stać się ich autorem.

Warsztaty z ceramiki na Sardynii to jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń, na jakie możesz zdecydować się w sezonie letnim. Co więcej, będziesz mógł własnoręcznie wykonać i ozdobić pamiątkę, którą zabierzesz ze sobą do Polski. Musisz mieć na uwadze to, że warsztaty z ceramiki mogą być prowadzone z uwzględnieniem różnych technik. Masz okazję poznać je wszystkie i sprawdzić, która z nich najlepiej przypadła Ci do gustu. Na warsztaty z Mario możesz umówić się bezpośrednio lub odwiedzić jego zakład przy I Località Pirastreri, 08029 w Siniscola na Sardynii. Z pewnością na długo to zapamiętasz!

Autor: Daria Gajewska


Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Zwiedzanie Sardynii bez samochodu

Pamiątki z Sardynii

Następny

Dodaj komentarz