Wąwóz Su Gorroppu – jak zaplanować trekking?

Tagi , , ,

Każdy z nas uwielbia spędzać czas w pięknych i tajemniczych miejscach. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy planujemy wakacje lub nawet szybki city break. Nie da się ukryć, że w momencie kiedy w naszym kraju pogoda nas nie rozpieszcza, to w innych miejscach na świecie w dalszym ciągu panuje słoneczna i ciepła pogoda. Jak wiadomo, ogromną popularnością wśród naszych rodaków cieszy się wiecznie przyjazna i magiczna Italia. To właśnie tam – wedle statystyk – najczęściej wybieramy się na urlopy. Nie da się ukryć, że znajdziemy tam wszystko, co niezbędne, by odpowiednio wypocząć. Włochy oferują nam wszystko od przepięknej architektury, po słoneczną pogodę, aż po niesamowite miejsca, w których można odpocząć i zjednoczyć się z naturą. Jednym z takich miejsc jest bez wątpienia wąwóz Su Gorroppu na Sardynii. Jak zaplanować w nim trekking, a także jak się tam dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do wąwozu Su Gorroppu?

Wąwóz Su Gorroppu znajduje się na malowniczej włoskiej wyspie, jaką jest Sardynia. W pierwszej kolejności należy więc się na nią dostać. Otóż najlepszym rozwiązaniem dla turystów będzie przylot na lotnisko w Olbii. Oczywiście o wiele większą popularnością cieszą się loty do największego miasta na wyspie – Cagliari. Niemniej jednak to właśnie z Olbii będzie czekała nas najkrótsza podróż. Niestety, komunikacja miejska nie dociera wprost pod wąwóz Su Gorropu, a także będzie wymagała wielu przesiadek, dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydaje się wypożyczenie samochodu z lotniska.

Na lotnisku w Olbii funkcjonują 3 wypożyczalnie samochodów, więc bez problemu uda nam się znaleźć auto dopasowane do naszych potrzeb. Po załatwieniu formalności związanych z wypożyczeniem pojazdu czeka nas około godzina i 40 minut jazdy. Olbię od wąwozu Su Gorropu dzieli bowiem około 112 kilometrów.  Droga jest dość prosta i z pewnością będzie obfitowała w przepiękne widoki. Z lotniska w Olbii należy się więc skierować na drogę oznaczoną numerem SS131, którą pokonamy większość trasy. Na wysokości miejscowości La Traversa musimy jedynie zjechać na drogę oznaczoną jako SS129, a po pokonaniu około 30 kilometrów ponownie musimy zjechać na drogę SS125. Wówczas znajdziemy się na parkingu tuż przed wąwozem Su Gorroppu. Warto pamiętać, że będziemy mieć od niego do pokonania około 300 metrów. 

Co warto zwiedzić w wąwozie Su Gorroppu?

Czy wiedzieliście, że wąwóz Su Gorroppu jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na całej Sardynii? Nie ma jednak co ukrywać, że nie jest on tak popularny jak np. Jaskinia Neptuna obok Alghero. Być może wynika to z faktu, że wąwóz ten jest dość trudno dostępny, jednak nie można pod żadnym pozorem odmówić mu uroku. Zgodnie z szacunkowymi ustaleniami dzierży on miano najgłębszego kanionu w całej Europie. Co warto jednak w nim zwiedzić?

Otóż w pierwszej kolejności, jeśli już wybraliście się do wąwozu Su Gorroppu, to musicie wiedzieć, że jest to idealne miejsce, by w całkowity sposób zjednoczyć się z naturą, a także zrozumieć jej dzikość i potencjał. W wąwozie tym największą atrakcję stanowią olbrzymie ściany kamienne, które w pionie liczą sobie miejscami nawet 500 metrów. Co więcej, wąwóz ten znajduje się na terenie Parku Narodowego Gennargentu, w którym to możecie podziwiać rzadkie okazy roślinności i monumentalne i majestatyczne żłobienia skalne. W wąwozie tym koniecznie podczas trekkingu musicie zwrócić uwagę na jaszczurki. Jest ich tam pełno i są całkowicie niegroźne. Warto więc mieć oczy dookoła głowy, by ich nie zdeptać. 

Jak zaplanować trekking w wąwozie Su Gorroppu?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że możemy wejść do wąwozu tylko i wyłącznie w wyznaczonych godzinach i za obowiązkową opłatą. Kasa biletowa czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00, a wstęp wynosi jedynie 5 euro. W momencie kiedy odbieramy bilet, dostajemy również krótki przewodnik po kanionie, a także o interesujących i unikalnych okazach roślin, które możemy w nim spotkać. Dowiemy się także o zagrożeniach i możliwościach trekkingowych, a także – jeśli chcemy zachować największe środki ostrożności – możemy wypożyczyć także kaski.

Cały szlak trekkingowy po wąwozie Su Gorroppu liczy sobie około 1,5 kilometra w jedną stronę. Co najważniejsze, jest on podzielony na trzy odcinki, które oznaczają różne poziomy trudności. Tak więc możemy wybrać się na trekking szlakiem zielonym, żółtym i czerwonym. Warto jednak mieć na uwadze to, że ostatni fragment wąwozu, który liczy sobie 500 metrów, trzeba zwiedzać z przewodnikiem. Cały kanion możemy pokonać samodzielnie, jednak dochodząc do pierwszego czerwonego oznaczenia bez przewodnika i odpowiedniego sprzętu, zostaniemy poproszeni o to, by zawrócić.

Wycieczka nie dla wszystkich

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taka 1,5-kilometrowa trasa to nic skomplikowanego. Przemierzając ją jednak, będziemy mieć możliwość podziwiania kapitalnych widoków, a także…przetestowania swojej kondycji! W pierwszej kolejności będziemy musieli skakać po głazach, zgodnie ze śladami podziemnego potoku, a następnie uważnie przemierzyć drogę wykutą w skalnej ścianie. Kolejno należy umiejętnie przedostać się przez wąski przesmyk pomiędzy kamieniami, aż dotrzemy do głównej atrakcji wąwozu, czyli ogromnej, ponad 500-metrowej ściany. Wówczas należy oczekiwać, że wąwóz drastycznie się zwęży do około 4 metrów szerokości. Co więcej, w takie miejsca rzadko dociera słońce, co może spotęgować uczucie przytłoczenia. Z tego też względu specjalne środki ostrożności powinny podjąć osoby zmagające się z klaustrofobią czy także lękiem wysokości.

Jak jednak zaplanować trekking w wąwozie Su Gorroppu? Otóż warto rozpocząć od trasy, która jest usytuowana w malowniczym miejscu, czyli w przełęczy Silana, która z kolei znajduję się około 1000 metrów nad poziomem morza. Na takową wysokość bez problemu będziecie mogli dostać się samochodem, gdyż jest to droga podjazdowa numer SS125 od strony Urzulei. Można też sprawdzić swoją kondycję na rowerze, co może być jednak nieco karkołomnym zadaniem. Sam wąwóz Su Gorroppu znajduje się i rozpoczyna na wysokości około 350 metrów nad poziomem morza. Warto wspomnieć, że jeśli zostawicie swój samochód na parkingu, to sezonowo kursują tam turystyczne jeepy, które dowożą do przełęczy. Niemniej jednak w dalszym ciągu zostanie nam do pokonania pieszo około 4-kilometrowy odcinek. Jeśli zdecydujemy się na podróż z przełęczy, warto przygotować się na duże różnice wysokości, które momentami sięgają nawet 700 metrów w jedną stronę.

Pole namiotowe na trasie

Turyści powinni wiedzieć, że przy przełęczy znajduje się również pole namiotowe i miejsce na pozostawienie rowerów. Do wąwozu Su Gorroppu warto wybrać się już wczesnym rankiem. Wówczas słońce nie będzie nam tak dokuczało, a wysokie temperatury nie zniechęcą nas do dalszej podróży. Dalsze części wąwozu można zwiedzać zgodnie z wytyczonymi szlakami, które zostały już wspomniane. Turyści powinni pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie, stabilne buty, a także o zabraniu zapasu wody i prowiantu. Warto zabrać także kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ pogoda może zawsze się zmienić.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Olbii w ciągu roku

Wyspa Caprera – prawdziwy klejnot Sardynii

Następny

Dodaj komentarz