Wąwóz Su Gorropu — największa przyrodnicza atrakcja wschodniej części słonecznej Sardynii, miejsce, gdzie nawet w środku upalnego, śródziemnomorskiego lata panuje przyjemny chłód. Idealny teren na trekking lub wspinaczkę i wspaniałe miejsce do podziwiania bogactwa przyrody Sardynii. Jak zaplanować wycieczkę do wąwozu?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Su Gorropu — największa atrakcja przyrodnicza Sardynii
Wąwóz Su Gorropu znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sardynii między Ogliastrą a Barbagią. Wyznacza granicę między gminami Orgosolo i Urzulei i jest jedną z najpiękniejszych przyrodniczych atrakcji wyspy. Wąwóz leży u stóp masywu Monti del Gennargentu na terenie Parku Narodowego Gennargentu. Sąsiaduje z najwyższym szczytem Sardynii, czyli masywem La Marmora. Wąwóz jest jednym z najbardziej spektakularnych na naszym kontynencie. Najwyższy punkt jego stromych ścian ma ponad 500 metrów, co daje mu tytuł drugiego pod względem wielkości kanionu w Europie. Wyprzedza go jedynie wąwóz rzeki Tara w Czarnogórze.
Wąski i głęboki wąwóz powstał w wyniku erozji skał. Postał ukształtowany przez strumień Rio Flumineddu przepływający przez kanion oraz górskie potoki wypływające z serca masywu Supramonte. Malownicze tereny wąwozu są obszarem rezerwatu przyrody Gola di Gorropu, który jest wspaniałym pomnikiem krajobrazowym i geologicznym wyspy. Daleko mu do co prawda Wielkiego Kanionu, ale również jest pięknym miejscem. Trekking w wąwozie to możliwość podziwiania wspaniałych, górskich krajobrazów, dzikiej przyrody i spektakularnych formacji skalnych.
Wąwóz i otaczające go tereny można zwiedzać samodzielnie podczas pieszej wędrówki po tutejszych szlakach, zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem albo skorzystać z przejażdżki jeepem oferowanej przez miejscową agencję turystyczną Chìntula.
Przeczytaj także: Przewodnik po Sardynii
Jak dostać się do wąwozu Su Goroppu?
Możliwości dodarcia do wąwozu są aż trzy, wszystkie są szlakami pieszymi, ale różnią się między sobą długością i atrakcyjnością. Pierwszą opcją dostania się tam jest droga z parkingu przy Campo Base Su Gorropu na cyplu Su Cungiadeddu. Jest to trasa najkrótsza, ale też najmniej malownicza, łączy wąwóz z doliną Oddoene. Po 45 minutach spokojnego marszu 4-kilometrową drogą dociera się na miejsce. Drugi szlak jest najprostszy, ale z kolei najdłuższy. Rozpoczyna się na parkingu przy moście Ponte S’Abba Arva na terenie miasteczka Dorgali i ma 6,5 kilometra. Malownicza trasa biegnie wzdłuż drogi Dorgali-Urzulei i koryta rzeki Rio Flumineddu, wędrówka zajmuje ponad 2 godziny.
Ostatnią opcją dotarcia do wąwozu jest przejście przez górską przełęcz Ghenna Silana i jest to najładniejszy z trzech szlaków. Przełecz znajduje się przy drodze SS 125 łączącej miejscowości Dorgali i Baunei. Szlak prowadzący do wąwozu Su Gorropu rozpoczyna się na początku przełęczy na wysokości 1000 metrów n.p.m.. Tuż obok znajduje się mały parking oraz kawiarnia i hotel. Na starcie do wyboru są dwa warianty trasy, wąska ścieżka z kamieniami i szeroka, utwardzona droga, obie łączą się po około 1 kilometrze.
Cała trasa ma prawie 4 kilometry, jest zróżnicowana, bardzo przyjemna i zapewnia panoramiczne widoki. Biegnie pośród niewysokich drzew, krzewów i gajów oliwnych oraz typowej roślinności śródziemnomorskiej. Po drodze mija się strome zbocza gór usiane głazami, groty i formacje skalne, górskie pastwiska i przepiękne krajobrazy Doliny Oddoene. W pewnym momencie na ścieżce pojawia się rozwidlenie. Jedna odnoga to droga do szczytu Punta Cucuttos, z którego można podziwiać Wąwóz Su Gorropu z góry, druga jest dalszą częścią trasy prowadzącej do wąwozu.
Trekking w wąwozie Su Gorropu
Początkiem wąwozu Su Gorropu jest źródło rzeki Rio Flumineddu na wysokości 350 metrów n.p.m. Zaraz obok miejsca, w którym lodowata woda wypływa ze skał, stoi drogowskaz wskazujący drogę do wąwozu. Wąwóz można odwiedzić jedynie przez kilka miesięcy w roku, od wiosny do jesieni (od połowy marca do połowy listopada). W pozostałych miesiącach wypełnia go woda. Przed wejściem do kanionu znajduje się kasa biletowa, jest czynna w godzinach 10:00-17:00, a bilet wstępu kosztuje od 3,5 do 5 euro (płatność wyłącznie gotówką). Po wykupieniu biletu otrzymuje się kask oraz wszystkie niezbędne informacje. Ścieżka prowadząca przez kamienny kanion ma długość 1,5 kilometra i jest podzielona na 3 odcinki o różnym poziomie trudności: zielony, żółty i czerwony. Niestety tylko dwa z nich są ogólnodostępne, poziom trudności wzrasta z każdym metrem i każdym pokonanym głazem.
Kanion jest zasypany wapiennymi głazami, pełen wąskich przesmyków między skałami i poza oznaczeniem kierunku szlaku nietknięty przez człowieka. Przejście go nie jest lekkim spacerem, wymaga sprawności oraz odrobiny wysiłku. Mimo niewielkiego dystansu zajmuje sporo czasu, na sam trekking po wąwozie trzeba zarezerwować sobie około 2-3 godzin. Dwa pierwsze odcinki nie są zbyt trudne, ale doświadczenie w trekkingu znacznie ułatwi przeciskanie się między skałami. W kilku miejscach potrzebna jest siła, aby wspiąć się po linie zawieszonej na skale. Po pokonaniu dwóch pierwszych fragmentów rozpoczyna się ostatni odcinek, jest wąski i najbardziej wymagający, więc zalecane jest przejście go w towarzystwie przewodnika i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu.
Droga powrotna
Po przejściu wąwozu trzeba wrócić do miejsca, w którym rozpoczął się szlak. Są dwie opcje drogi powrotnej: przejście tej samej trasy (tym razem będzie to wędrówka pod górę) lub dotarcie do parkingu i dodatkowa atrakcja, czyli przejazd jeepem do bazy obozu Campo Base Su Gorropu, a dalej busem na parking przy przełęczy. Za transport jeepem i minibusem trzeba zapłacić około 15 euro za osobę. Samochody kursują co 20 minut, a przejazd trwa około 30 minut i przypomina safari.
Przeczytaj również: Trekking na Sardynii – 14 niesamowitych szlaków
Przydatne wskazówki:
- Su Gorropu nie jest idealnym miejscem dla małych dzieci. Sam trekking jest przeznaczony dla osób sprawnych i wymaga sprawności oraz minimum kondycji fizycznej. W okolicy są też atrakcje dla miłośników wspinaczki górskiej, w pobliżu znajduje się jeden z najpiękniejszych terenów wspinaczkowych na wyspie, czyli Hotel Supramonte z wysokością około 400 metrów i oznaczeniem 8b.
- Trekking w Su Gorropu wiąże się ze sporym wysiłkiem i pochłania dużo energii. Warto zabrać ze sobą zapas wody oraz przekąskę, aby uzupełnić poziom płynów i spalone kalorie. Zapasy wody można uzupełnić przy źródle rzeki na skraju kanionu.
- Dla bezpieczeństwa warto włożyć odpowiednie buty trekkingowe, które ułatwią chodzenie po skałach i śliskich głazach wąwozie. Przyda się też okrycie głowy, mimo odczuwalnego chłodu i braku słońca w samym wąwozie, upał na pozostałych fragmentach szlaku podczas kilkugodzinnej wycieczki może dać się we znaki.
- Przed wyprawą należy sprawdzić warunki pogodowe, a pogoda w rejonach górskich bywa kapryśna. W przypadku załamania pogody na szlaku nie będzie się gdzie skryć przed deszczem. Silny wiatr z kolei zagraża osuwaniem się drobnych głazów.
- Na terenie obozu Campo Base Su Gorropu dostępne są miejsca piknikowe, punkt widokowy oraz sklep. Jest tu także wypożyczalnia sprzętu trekkingowego, a także jedyne w pobliżu toalety.