Gdzie jechać na Sardynię: Wschodnie Wybrzeże i Północ

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Decydując się na wakacje na Sardynii, warto rozważyć podróż wzdłuż jej wschodniego wybrzeża. Na poznanie tego górzystego, pełnego złotych plaż i przepięknych widoków rejonu, warto poświęcić przynajmniej kilka dni. Co oferuje wybrzeże Sardynii? Oto najciekawsze atrakcje na Wschodzie i w północnej części wyspy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santa Teresa di Gallura

Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić podróżując przez wschodnie wybrzeże jest Santa Teresa di Gallura. Położona w regionie znanym z produkcji wyśmienitych win i wspaniałego jedzenia. Z pewnością pozwoli nabrać sił przed podróżą w głąb wyspy. Przebywając w tym malowniczym mieście, wprost trzeba udać się w rejs wzdłuż okazałych klifów, tworzących linię brzegową Sardynii. Na pokładzie wybranego żaglowca o śnieżnobiałych żaglach można skosztować iście sardyńskiego posiłku.

wybrzeże Sardynii-Santa Teresa di Gallura

Północne wybrzeże – Archipelag La Maddalena

Bez wątpienia La Maddalena to jeden z najpiękniejszych archipelagów na Morzu Śródziemnym. Aby do niego dotrzeć warto wybrać samochód i przeprawę promową. W przeszłości, zanim ruchy płyt tektonicznych doprowadziły do powstania archipelagu, teren tworzył jedyne lądowe połączenie pomiędzy Sardynią a Korsyką.

Największą wyspą archipelagu jest La Maddalena. Stanowi główny punkt transportu i bazę hotelową archipelagu. Na sąsiedniej wyspie Palau znajduje się przystań, z której każdego dnia wypływają statki wycieczkowe opływające cały utworzony na tym terenie park narodowy. Pobyt w La Maddalena warto wykorzystać do zrobienia zakupów, skosztowania aromatycznej kawy i zjedzenia wyśmienitych włoskich lodów. To tutaj znajduje się słynne Muzeum Sztuki Sakralnej, pozostałości Forte Sant’Andrea, Porto di Cala Gavetta oraz pochodząca z 1907 roku Colonna Garibaldi.

la-maddalena-sardynia-wakacje-wybrzeże

Olbia

Olbia znana jest każdemu, kto chcąc zobaczyć piękne wybrzeże zdecydował się na przeprawę promową na Sardynię. Z tego względu Olbia uznawana jest za bramę do serca Sardynii. Życie w mieście skupione jest wokół kilku głównych ulic i placów. Jednym z najciekawszych zabytków znajdujących się w mieście jest Bazylika San Simplicio. Zbudowana w jedenastym wieku zachwyca biforium znajdującym się nad jej głównym wejściem. W jej wnętrzu znajdują się trzy okazałe nawy i wiele tablic nagrobnych, które mówią wiele o przeszłości tego obszaru. Ciekawostkę stanowi fakt, iż podczas prac archeologicznych prowadzonych w tym miejscu w siedemnastym wieku, pod głównym ołtarzem odnaleziono relikwie św. Symplicjusza. Zaglądając do kalendarza imprez, które każdego roku odbywają się w Olbii warto wspomnieć o majowym Festa di Sant’Angelo, czerwcowym Festa Della Madonna del Mare e di San Giovanni Battista oraz sierpniowym Festa Della Vergine Assunta. Najbardziej znanym świętem w mieście, na którym wręcz trzeba się pojawić jest Sagra delle Cozze czyli Święto Małży.

olbia-wakacje-wybrzeże-Sardynia

Wschodnie wybrzeże Sardynii – Orosei

Osoby, które dotychczas zastanawiały się nad wyborem: morze czy góry, mogą odetchnąć z ulgą. Orosei stanowi połączenie morza, piasku, oraz wysokich skalnych klifów. To tam nierzadko można dostrzec ambitnych wspinaczy. W zatoce Orosei znajdują się znane na całym świecie plaże: Cala Mariolu, Cala Golorotze i Cala Sisine. Na pozór niedostępne skrywają wiele tajemnic. Atrakcyjne formacje skalne znajdujące się tuż przy plaży zdumiewają wielkością. Utworzony na tym terenie Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu stanowi jeden z najważniejszych włoskich parków narodowych. Spoglądając na wybory przybyłych do Orosei turystów największą popularnością cieszą się kilkudniowe rejsy katamaranem, jachtem czy żaglowcem.

Santa Maria Navarrese

Santa Maria Navarrese obejmuje teren najwyższych gór Sardynii. Nazwa miejscowości pochodzi od miejscowego kościółka, z którym wiąże się miejscowa legenda o uratowanej z tonącej łodzi księżniczce. Tuż przed świątynią rośnie okazałe drzewo oliwne. Jego wiek szacuje się na tysiąc lat. Główną plażę otacza urokliwy las piniowy, nad którym wznosi się hiszpańska wieża Torre di Santa Maria Navarrese. Wspomniana wieża wchodzi w skład systemu obronnego oplatającego całą wyspę. W przeszłości komunikacja pomiędzy kolejnymi punktami odbywała się za pośrednictwem znaków dymnych i ogniowych. Jednym z najbardziej popularnych imprez odbywających się w mieście jest Sagra Della Carne di Capra czyli Święto Koziego Mięsa.

Tortoli

Na pierwszy rzut oka Tortoli jawi się jako jedna z egzotycznych wysp znajdujących się na drugiej półkuli. Aż trudno uwierzyć, iż położona jest w Europie. Wokół zamieszkiwanego przez jedenaście tysięcy osób miasta, znajdują się tropikalne plaże, gęste lasy i charakterystyczne dla tego rejonu zarośla, mokradła i pola uprawne. Wzdłuż linii brzegowej rozciąga się jedna z osobliwości tego miejsca, czyli czerwony pas porfiru. Rocce Rosse, czyli czerwone skały w Arbatax stanowią jeden z najbardziej spektakularnych przykładów tego zjawiska. Tuż za nimi rozciąga się Cala Moresca znana z drobnego piasku i widoku na granitowe skały, a także szesnastokilometrowa plaża Lido di Orri.

To w Tortoli znajduje się blisko dwieście zabytków z epoki nuragicznej, a także odbywa się popularny festiwal Rocce Rosse Blues.

Muravera

Muraverra to główne miasto w regionie Sarrabus. Jego terytorium obejmuje dolinę Flumendosa, od stoków Monte Nieddu do ujścia rzeki. Okolicę najlepiej zwiedzać na rowerze lub konno. Las Baccu z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom trekkingu i pasjonatów badania starych, rozłożystych drzew, które były świadkami zmian historycznych jakie dokonywały się na tym obszarze.

To w Muravera znajduje się jeden z najbardziej wydajnych ośrodków rolniczych na wyspie. Przebiega tędy także jedna z popularnych tras turystycznych prowadząca do porośniętych liliami morskimi wydm Colostrai. W pobliżu znajdują się centra rybackie, które zaopatrują pobliskie punkty gastronomiczne.

Wzniesione przez Hiszpanów w celach obronnych Torre dei Dieci Cavalli, Torre di Salinas oraz Torre di Monte Ferru, dziś stanowią jedne z najpopularniejszych punktów widokowych w regionie.

W najstarszej dzielnicy miasta – Petrera powstały kościoły Santa Lucia, Santa Maria i San Giovanni Battista oraz kościół parafialny San Nicola di Bari. Charakterystyczne dla tego miejsca są dwa pozłacane, drewniane ołtarze, posąg San Sabastiana z tysiąc sześćset trzeciego roku wykonany z polichromowanego drewna.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Gdzie jechać na Sardynię: północno-zachodnie i zachodnie wybrzeże

Treking na Sardynii – 14 niesamowitych szlaków

Następny

Dodaj komentarz