Wymiana waluty na Sardynii

, Tagi , , ,

Sardynia to coraz popularniejszy kierunek podróży polskich turystów. Nie da się ukryć, że wyspa ta ma niezwykle wiele do zaoferowania. Znajdziesz tam wiele atrakcji, a także sklepów z lokalnymi wyrobami, w których możesz zaopatrzyć się w niezapomniane pamiątki. Jednocześnie na Sardynii wszystko kosztuje, więc musisz także przygotować się na wydatki. Jako że Sardynia administracyjnie przynależy do Włoch, to obowiązującą tam walutą jest euro. Jednak gdzie możesz wymienić walutę i jak najlepiej płacić na wyspie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak płacić na wakacjach?

Płatności na wakacjach dalej są jednym z największych dylematów wśród turystów. Wiesz pewnie, że kurs euro do złotówki nie jest najkorzystniejszy. Nic więc dziwnego, że możesz się zastanawiać, jak płacić na Sardynii, a jednocześnie nie stracić na tym zbyt wiele. Oczywiście jednym z najlepszych rozwiązań będzie po prostu zabranie ze sobą euro. Zwykle w polskich kantorach, będziesz mógł sprzedać złotówki po najkorzystniejszym kursie. Niemniej jednak często przez zwykłe zapominalstwo krok ten przez podróżnych jest pomijany. Faktem jest, że na miejscu również znajdziesz kantory wymiany walut, aczkolwiek musisz liczyć się z tym, że wymiana złotówek może w tym wypadku odbyć się po dość niekorzystnym kursie.

Jeśli chcesz bezpiecznie i sprawnie płacić na wakacjach, to możesz jak najbardziej skorzystać z tradycyjnej karty kredytowej. Jednocześnie przy drobniejszych płatnościach, stanie się to po prostu nieopłacalne. Banki dość często narzucają marżę za przewalutowanie, która choć nie jest największa, to jednak przy częstych płatnościach może zrobić dośc dużą różnicę. Zamiast zwykłej karty, postaw więc na kartę wielowalutową. Będzie to dla Ciebie znacznie bardziej korzystne rozwiązanie.

Podróżnik na Sardynii. Młoda stylowa turystka idąca ulicą miasta, patrząca z tyłu aparatu, uśmiechająca się figlarnie., licencja: shutterstock/By
Podróżnik na Sardynii. Młoda stylowa turystka idąca ulicą miasta, patrząca z tyłu aparatu, uśmiechająca się figlarnie., licencja: shutterstock/By

Wymiana waluty Sardynia

Wymiana waluty Sardynia jest możliwa w kantorach. Podobnie jak w każdym, innym kraju te punkty usługowe nie raz ratowały życie turystom. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się na Sardynię, to dobrze będzie jeśli wyposażysz się także w gotówkę. Płatności kartą w restauracjach, hotelach i sklepach są jak najbardziej możliwe. Jednak w przypadku np. lokalnych targów czy bazarów, gdzie sprzedawane są lokalne wyroby, możliwe są jedynie płatności gotówkowe. Kantor Sardynia działa na podobnych zasadach, co placówki dobrze Ci znane w Polsce.

Sprzedaż i skup walut odbywa się po określonym kursie. Jednocześnie może pojawić się pytanie, gdzie znajdziesz kantory na Sardynii? Otóż z tym także nie powinieneś mieć problemu. Dla przykładu kantor Cagliari znajduje się na lotnisku, przy bankach w mieście, a także na rogach ulic, w formie dobrze Ci znanej budki. Podobnie kantor Olbia, który będziesz mógł znaleźć na lotnisku, a także w centrum miasta. A co w przypadki, kiedy nie jedziesz do dużego miasta, a na swój wypoczynek wybrałeś mniejsze miejscowości na Sardynii? Otóż z tym również nie będzie problemu. Kantor Alghero znajdziesz przy placówce bankowej Western Union, która znajduje się dokładnie w ścisłym centrum miasta. S

ą jednak takie miejscowości, w których faktycznie tego kantoru nie znajdziesz. Dla przykładu, próżno Ci szukać kantor Orgosolo. Co będziesz mógł zrobić w takiej sytuacji? Albo udać się do najbliższego miasta i wymienić walutę, albo dokonywać po prostu płatności kartą.

Płatności kartą wielowalutową

Wspomniane już zostało, że na Sardynii bez większych problemów możesz zdecydować się na płatności kartą. Faktem jest jednak to, że przewalutowanie naliczane przez bank może dośc mocno dać Ci się we znaki. Okazuje sie jednak, że świetnym rozwiązaniem w tym przypadku stają się karty wielowalutowe. Za ich pośrednictwem możesz dokonywać transakcji w różnej walucie – nie tylko w euro, a jednocześnie zminimalizować niepotrzebne koszty.

Karty wielowalutowe oferowane są przez różnorodne instytucje bankowe, a samo prowadzenie takiego rachunku praktycznie niczym się nie różni od prowadzenia konta w złotówkach. W ten prosty sposób będziesz mógł płacić na Sardynii bez większych zahamowań. Co więcej, karty wielowalutowe zazwyczaj są wszędzie akceptowane. Jeśli wiec wybierasz się na tę włoską wyspę, to karta wielowalutowa jest jednym z tych rozwiązań, które powinieneś rozważyć.

Płatności na Sardynii

Kwestia płatności na Sardynii – z perspektywy przeciętnego turysty – jest wyjątkowo korzystna. Okazuje sie, że przy pomocy karty bankomatowej – wielowalutowej lub też nie – będziesz mógł dokonać transakcji praktycznie wszędzie. Oczywiście w tym momencie mowa tu o np. o większych miastach, sklepach, galeriach handlowych, atrakcjach, wstępach do muzeum czy restauracjach. Pamiętaj, że w mniejszych miastach na Sardynii możesz mieć drobne problemy z płatnością kartami. W tym przypadku, powinieneś mieć ze sobą odpowiedni zapas gotówki. Kartą nie będziesz mógł także zapłacić na lokalnych bazarach i straganach. Jeśli więc chcesz wyposażyć się w regionalne pamiątki, to lepiej będzie, jeśli również zabierzesz ze sobą gotówkę. Poza tym, Visa czy MasterCard sa na Sardynii akceptowane bez większych problemów, więc śmiało możesz dokonywać transakcji.

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Lotnisko Olbia – wszystko co musisz wiedzieć

Odkryj podziemia Cagliari na wyjątkowej wycieczce

Następny

Dodaj komentarz