Wynajem auta na Sardynii

, Tagi , , , , , , , , ,

Wypożyczenie auta na Sardynii pozwala w swobodny sposób poruszać się po wbrew pozorom bardzo rozległej wyspie. Ułatwia odkrywanie wspaniałych plaż, zatoczek, Parków Narodowych i kompleksów archeologicznych. To duży komfort, gdy można podróżować bez potrzeby korzystania z często szwankującego i mniej wygodnego transportu publicznego. Ile kosztuje wynajem auta i co warto o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajem auta na lotniskach, w portach i miastach Sardynii

Lądując na jednym z trzech dostępnych na Sardynii lotnisk w pobliżu miast Olbii, Alghero i Cagliari w hali przylotów zawsze znajduje się biuro oferujące wypożyczanie samochodów. Można tam znaleźć stanowiska wielu międzynarodowych i lokalnych firm. Na przykład Hertz, Europcar, Avis, Sixt, Rent, Grupa Viten, Autovia i Ecovia. W zależności od tego, którą z nich wybierzemy, ceny mogą się różnić. W większości przypadków zbyt okazyjna oferta może łączyć się z niższy poziomem usług.

Wiele osób przybywa na Sardynię również promami dokującymi w portach Golfo Aranci, Olbia lub Cagliari. Znajduje się tam wiele wypożyczalni aut, ale zazwyczaj z nieco większymi cenami niż te dostępne na lotnisku. Aby uniknąć zawyżonych cen warto, jest rezerwować samochody jeszcze przed przybyciem na wyspę za pośrednictwem stron internetowych, gdzie w wygodny sposób można porównać wiele firm i oferowane przez nich usługi.

Prowadzenie samochodu na Sardynii

Na Sardynii obowiązuje włoski kodeks drogowy, który dopuszcza nakładanie wysokich mandatów za zbyt szybką jazdę. Do głównych dróg krajowych na wyspie zalicza się SS 130 z Cagliari do Iglesias, SS 131 z Cagliari przez Oristano do Porto Torres oraz SS 131-Rez- rozgałęziające się z SS 130 w kierunku zachodnim do wybrzeża Olbii. Dopuszczalna prędkość na takich odcinkach to 110 km/h.

Drogi gminne i regionalne są zazwyczaj wąskie, kręte i słabo oświetlone dlatego bywają często niebezpieczne. Zaleca się szczególną ostrożność. Zwłaszcza gdy nie jest się przyzwyczajonym do specyficznego prowadzenia samochodów przez Włochów. Należy również pamiętać, że niektóre łuki głównych dróg mogą być bardzo ostre a drogę zatarasować może czasem stado owiec. Dopuszczalna prędkość na tego typu drogach to 90 km/h. Na obszarach zabudowanych podobnie jak w Polsce można jechać nie szybciej niż 50 km/h.

Na Sardynii istnieje limit dozwolonego stężenia alkoholu we krwi. Wynosi 0,5 ‰. Zdarzają się losowe pomiary podczas kontroli drogowej, a kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Równie dotkliwe mogą okazać się mandaty za niezapięte pasy.

Zanim zdecydujesz się na wynajem auta sprawdź warunki drogowe na Sardynii

Chociaż ruch na Sardynii jest stosunkowo niewielki, to w obrębie największych miast znacząco się wzmaga dzieje się tak zwłaszcza w Cagliari, Sassari, Olbia i Alghero, ale wyłącznie w szczycie sezonu letniego. Stan samych dróg jest dobry, zwłaszcza tych głównych, ale aby w pełni zwiedzić wyspę, najczęściej trzeba korzystać z dróg regionalnych oznaczonych na mapach skrótami P lub SP, które często pozostawiają wiele do życzenia. Jednocześnie łatwiej i wygodniej jest zwiedzić Sardynię z północy na południe niż ze wschodu na zachód za sprawą większej ilości dobrej jakości dróg.

Tankowanie na Sardynii – co warto wiedzieć?

Na Sardynii jak wszędzie istnieją różne stacje paliw. Wiele z nich to samoobsługowe stacje czynne całą dobę. Aby zatankować, najpierw należy włożyć banknot lub kartę płatniczą do urządzenia i wpisać kwotę, za jaką chcemy zatankować oraz numer wybranego rodzaju paliwa. Warto zatem znać włoskie nazewnictwo. Benzyna bezołowiowa to senza piombo; olej napędowy- gasolio, a gaz- GPL. Gdy chcemy nalać pełny bak, trzeba wpisać wyższą niż potrzebna kwotę, wtedy dystrybutor zaleje maksymalną ilość paliwa i policzy, ile faktycznie powinna ona kosztować. Dodatkowo stacje oferujące usługę tankowania przez pracowników z napisem SERVITO najczęściej doliczają za to dodatkową opłatę. 

Większość stacji benzynowych na Sardynii podobnie jak w całych Włoszech pracuje w dni robocze od wczesnego ranka do późnego wieczoru. W soboty jedynie do południa. Niewielkie stacje zamykają się często na popołudniową sjestę między 13.00 a 15.30.

Wynajem auta na Sardynii – jaki samochód wybrać?

W wypożyczalniach samochodów na całym świecie spotkać można się z wieloma określeniami odnoszącymi się do rodzajów oferowanych aut. Są one zależne między innymi od kraju, wyróżniając kategorie, grupy lub klasy. Czasem trudno jest wybrać odpowiednie auto na wakacje, szczególnie gdy zależy nam na oszczędnościach. Warto jest rozeznać się w parametrach, które się przy tym uwzględnia jak liczba drzwi, liczba pasażerów czy pojemność bagażnika.

Wybierając kategorię auta, jakie nas interesuje, nie mamy wpływu na to, jaki ostatecznie konkretny model otrzymamy. Będzie on posiadał wszystkie pożądane przez wypożyczającego cechy, ale nigdy nie można bezpośrednio wskazać konkretnego modelu auta. Wśród dostępnych kategorii wyróżnia się m.in mini, kompaktowy, ekonomiczny, pośredni, standardowy, duży, kombi, SUV, luksus oraz kabriolet.

Wynajęcie samochodu na Sardynii – praktyczne wskazówki

Przed każdym rozpoczęciem podróży wypożyczonym autem warto, jest się mu dokładnie przyjrzeć. Szczególnie dokładnie należy szukać uszkodzeń i zarysowań rejestrując je na filmiku lub zdjęciu. Warto nanieść je na umowę, którą podpisaliśmy wcześniej i poprosić pracownika wypożyczalni o jej ponowne podpisanie. W ten sposób zaoszczędzimy sobie późniejszych ewentualnych niejasności i sporów.

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z wynajętym samochodem w tym z jego podstawowymi funkcjami jak sposób włączania reflektorów miejsca, gdzie znajduje się wlew paliwa i jak go otworzyć. Ponadto przed rozpoczęciem jazdy należy wyregulować lusterka boczne i wsteczne, sprawdzić, czy jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy. W przypadku posiadanego GPS należy sprawdzić i ewentualnie zmienić wybrany język.

Zawsze należy uważnie przeczytać zasady wynajmu i stawki, które różnią się w zależności od firmy i mogą prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek. Przykładowo umowa wypożyczalni może zawierać jedynie niepełną polisę, którą później należy zintegrować z dodatkowymi ubezpieczeniami.

Miejsca parkingowe na Sardynii

Najczęściej poszukiwanymi miejscami do parkowania są te nad morzem w pobliżu popularnych plaż i zatoczek. W tych mniej odwiedzanych miejscach od Cala Brandinchi poprzez San Teodoro aż do archipelagu Maddalenino godzina parkowania kosztuje 2,50 euro. Bliżej Sant’Antioco i Porto Cervo zapłacimy 3 euro za godzinę. Natomiast przy plaży Torre di Bari jedyne 0,50 euro. Na La Maddalena czy Caprera nie trzeba płacić za parkowanie i samochody stają wzdłuż dróg prowadzących do plaż.

Większość atrakcji miejskich zlokalizowana jest na obszarze historycznych centrum miast, do których prowadzą strefy z ograniczonym ruchem samochodów. Aby wygodnie się po nich poruszać, najlepiej jest skorzystać z parkingów dostępnych na obrzeżach otwartych 24 godziny na dobę. W większości takich miejsc bilet na 1 godzinę postoju to koszt około 1,20 euro.

Miejsca parkingowe na Sardynii oznaczone są różnymi kolorami i znakami. Aby ułatwić ich przeznaczenie i tak kolorem żółtym oznaczone są zarezerwowane miejsca, na których nie można stawać, niebieskim natomiast płatne miejsca parkingowe, które po pewnej godzinie stają się bezpłatnymi. Godzina zmiany takich miejsc zawsze widnieje na znakach tuż przy parkingu. Najbardziej poszukiwane są oczywiście miejsca bezpłatne oznaczone na Sardynii kolorem białym.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Ceny na Sardynii

Natura Gennargentu

Następny

Dodaj komentarz