Zobacz flamingi i delfiny na Sardynii

Tagi , , ,

Wakacje kojarzą się z tropikalnym klimatem i wrażeniami oraz widokami, których brakuje na co dzień. Czasami wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugą półkulę, by je znaleźć, wystarczy zaplanować wakacje we Włoszech. Odwiedzając włoską Sardynię można liczyć nie tylko na doskonałą pogodę, piękne wybrzeże czy zabytki. Nie każdy wie, że podczas pobytu na wyspie można zobaczyć urocze flamingi czy delfiny w ich naturalnym środowisku. Gdzie można je spotkać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Flamingi na Sardynii

Sardynia to nie tylko słoneczne wybrzeże pełne plaż, nadmorski krajobraz wyspy od setek lat zdobią saliny, czyli miejsca, gdzie ze słonej wody morskiej pozyskiwana jest sól. Najwięcej salin znajduje się na zachodnim wybrzeżu Sardynii i są chętnie odwiedzane przez turystów, lecz to nie sól jest atrakcją, która przyciąga odwiedzających. Co więc w nich ciekawego? Podmokłe tereny, na których się znajdują, są miejscem lubianym przez flamingi – ptaki, które robią furorę wśród turystów. Sardynia nie bez powodu bywa nazywana wyspą flamingów, populacja flamingów pojawiających się na Sardynii w ostatnich latach sięga dziesiątek tysięcy.

Zdjęcie z flamingiem

Flamingi na Sardynii nie są tak różowe, jak te, które można spotkać na innych kontynentach, ale mimo wszystko wzbudzają zainteresowanie. Flamingi żyjące na Sardynii mają różowo-białe upierzenie i mimo iż są to dzikie ptaki, to ani trochę nie boją się człowieka i chętnie pozują do zdjęć – oczywiście w granicach rozsądku. Na wyspie jest kilka miejsc, w których można trafić na całe stada flamingów i uwiecznić ten niesamowity widok na zdjęciu. Ptaki od wielu lat pojawiają się tutaj wiosną i jesienią, w okresie migracji z i do ciepłych krajów Sardynia jest ich przystankiem. Najlepszą porą na ich spotkanie jest jednak okres od kwietnia do czerwca, trwa wówczas ich okres lęgowy.

Gdzie spotkasz flamingi na Sardynii

  • Rezerwat Molentargius, Cagliari

Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można spotkać flamingi na Sardynii, jest południowe wybrzeże wyspy pomiędzy miejscowościami Cagliari i Quartu Sant’Elena, a konkretniej leżący tutaj rezerwat przyrody Molentargius. Tereny rezerwatu znajdują się na obszarze dawnych salin i stały się miejscem, który upodobały sobie flamingi. Największe kolonie ptactwa można spotkać w pobliżu plaży Parco Molentargius oraz w stawach Molentargius i Santa Gilla.

  • Wybrzeże miasteczka Chia

Flamingi pojawiają się także w innych miejscach na wyspie. Jednym z kolejnych, które odwiedzają, są zatoki i laguny w okolicy miasteczka Chia. Miejscowość jest oddalona około 50 kilometrów na południe od Cagliari i uznawana za najpiękniejszą na południowym wybrzeżu.

  • Saliny w Sulcis

Kolejnym miejscem bytowania flamingów są saliny w regionie Sulcis na południowo-zachodnim wybrzeżu Sardynii. Ptaki często pojawiają się w pobliżu plaży Porto Pino, brodząc spokojnie w okolicznych rozlewiskach.

  • Stawy Sa Curcurica, Orosei 

Stada różowych ptaków pojawiają się także na podmokłych terenach wokół stawów Sa Curcurica. Stawy rozciągają się nieopodal wybrzeża w miejscowości Orosei na zachodzie Sardynii.

  • Port Poltu Quatu, Olbia

Na wschodzie wyspy również znajdują się miejsca odwiedzane przez flamingi. Można je znaleźć między innymi nieopodal nadmorskiej miejscowości Olbia – jednego z największych miast Sardynii. Najczęściej pojawiają się w rejonie ukrytego w zatoce portu Poltu Quatu.

  • Laguna San Teodoro

W poszukiwaniu flamingów wato udać się także w okolice i tutejszej laguny San Teodoro. To miasteczko, które często pojawia się w przewodnikach jako miejsce lubiane przez flamingi zaraz po Cagliari.

  • Stawy i bagna regionu Oristano

Ostatnim z miejsc, w których można spotkać flamingi, są stawy i bagna zlokalizowane na terenie regionu Oristano. Ptaków można wypatrywać w okolicznych stawach di S’Ena Arrubia, di Marceddì oraz di Is Benas – tam pojawiają się najczęściej i w największej ilości.

Delfin pływający w wodzie, licencja: shutterstock/By len4ik
Delfin pływający w wodzie, licencja: shutterstock/By len4ik

Gdzie zobaczyć delfiny na Sardynii?

W wodach Morza Tyrreńskiego otaczającego Sardynię można spotkać jeszcze jedne urocze stworzenia, czyli delfiny. Spotkanie ich podczas wakacji jest marzeniem niejednego turysty, a tutaj prawdopodobieństwo zobaczenia ich na własne oczy jest naprawdę wysokie.

Zachód słońca z delfinami

Na wybrzeżu znajduje się wiele punktów, w których oferowane są rejsy katamaranem po Morzu Tyrreńskim, a ich największą atrakcją jest możliwość obserwacji delfinów. Te inteligentne i niezwykle urokliwe ssaki morskie mogą pojawić się w każdym miejscu, ale miejscowo doskonale wiedzą, gdzie jest to najbardziej prawdopodobne. Czy może być coś bardziej romantycznego podczas wakacji na Sardynii od rejsu i podziwiania zachodu słońca oraz delfinów skaczących ponad falami?

Najpopularniejszym miejscem na rejs połączony z obserwacją delfinów jest Archipelag la Maddalena na północy Sardynii. Delfiny można też spotkać nieopodal wybrzeża Cagliari, Alghero czy Golfo Aranci. Wycieczki oferujące widok delfinów w ich naturalnym środowisku odbywają się regularnie przez cały sezon wakacyjny, od czerwca do września. Rejsy trwają kilka godzin i bardzo często są połączone z innymi atrakcjami, takimi jak snorkeling czy nurkowanie.

Najlepsze hotele na Sardynii

Poprzedni

Trekking na Sardynii – co musisz wiedzieć?

Aggius – granitowe miasto

Następny

Dodaj komentarz