Sant’Antioco znajduje się w południowo-zachodniej części Sardynii i jest czwartą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, po Sycylii, Sardynii i wyspie Elba. Jest częścią archipelagu Sulcis i słynie z niesamowitych plaż. Ludzie zamieszkiwali wyspę od czasów starożytnych i zawsze uważali ją za bogatą, dobrze prosperującą krainę, zwłaszcza dzięki kopalniom ołowiu i srebra w okolicy oraz obfitości ryb, które sprawiały, że jej gospodarka kwitła.
Pomimo tego, że jest to wyspa, Sant’Antioco jest dość łatwo dostępna samochodem ponieważ jest połączona z Sardynią przesmykiem i mostem. Poza tym, od Cagliari dzieli ją zaledwie godzina jazdy samochodem. Sant’Antioco to miejsce odpowiednie dla każdego rodzaju turysty. Planujesz zwiedzanie wyspy Sant’Antioco podczas wakacji na Sardynii? Zapoznaj się wcześniej z naszym artykułem.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Krótka historia wyspy Sant’Antioco
Liczne Nuragi i Domus de Janas na wyspie świadczą o tym, że miejsce to było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Jednak wyspa Sant’Antioco naprawdę rozkwitła w czasach fenickich. W tym czasie głównie miasto na wyspie nazywało się Sulki i było dobrze prosperującym portem. Niektóre historyczne dokumenty i znaleziska sugerują, że Sant’Antioco zostało założone mniej więcej w tym samym czasie, co Kartagina, co rzekomo czyni je pierwszą sardyńską wioską w historii i jedną z najstarszych we Włoszech! Podobnie jak wiele innych nadmorskich miast, wyspa została opuszczona w średniowieczu. Mieszkańcy w obawie przed najazdami piratów i rabunkami uciekli na stały ląd. Sant’Antioco zaczęła być ponownie zamieszkiwana dopiero około XVIII wieku, pod rządami Sabaudii, kiedy to ogromna populacja górników z obszaru Iglesias zaczęła mieszkać w miejscowości Sant’Antioco wraz z rodzinami.
Zwiedzanie wyspy Sant’Antioco – najciekawsze atrakcje
Nuragi i grobowce Domus de Janas
Na wyspie znajduje się około 30 Nuragów (i kilka innych starożytnych ruin), ale najważniejsze z nich to S’Ega Marteddu Nuraghe, kompleks Grutti 'e Acqua i Sa Cipudditta Nuraghe. Wszystkie te trzy miejsca znajdują się na wybrzeżu i służyły zarówno jako wieże strażnicze, jak i osady. Największą z nich jest Grutti 'e Acqua, która jest kompletną wioską z drogami, świątyniami i domami zwykłych ludzi. Miejsce to znajduje się także bardzo blisko innych prehistorycznych ruin, w tym Grobowca Gigantów Su Niu 'e su Crobu. Inny (rzekomo) ważny Nurag znajdował się w pobliżu miejsca, w którym obecnie znajduje się centrum miasta Sant’Antioco. Jednak ludzie dawno zburzyli ją i wykorzystali jej kamienie do budowy fortu Su Pisu Savoy.
Katakumby Bazyliki di Sant’Antioco Martire
Ludzie uważają katakumby w Sant’Antioco za jedne z najstarszych pozostałości paleochrześcijańskich na Sardynii, które chrześcijanie używali między II a VII wiekiem. Powstały one poprzez połączenie starszych punickich / rzymskich cmentarzy i miały na celu pochowanie wiernych jak najbliżej ich patrona, który podobno został męczennikiem i ma tutaj swój grób.
Arco dei Baci
Arco dei Baci („Łuk Pocałunków”) to jedno z najsłynniejszych miejsc do odwiedzenia na wyspie Sant’Antioco, uwielbiane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Znajdziesz go w przepięknej zatoce Is Praneddas, na zachodnim wybrzeżu wyspy. Można tam łatwo dotrzeć krótkim szlakiem, który prowadzi przez las sosnowy i śródziemnomorskie zarośla. Arco dei Baci to oszałamiająca formacja skalna. Znajduje się tu piękny naturalny basen z płytkimi, przezroczystymi wodami, w których można pływać, a jeśli chcesz, możesz popłynąć dalej, aby docenić niesamowite niebieskie odcienie wody z dalszej odległości.
Ruiny punickie i rzymskie
Pozostałości punickie starożytnego Sulki znajdują się bardzo blisko współczesnego Sant’Antioco. Jednak turyści mogą zobaczyć i zwiedzić jedynie nekropolię (którą używano również w czasach rzymskich, a później przekształcono w katakumby) oraz Tophet (cmentarz dziecięcy). Większość urn, które tam znaleźli, zastąpili kopiami i bezpiecznie przechowują w Muzeum Archeologicznym Sant’Antioco. Niewiele pozostało również z rzymskich ruin, ponieważ nowoczesne miasto po prostu zbudowano na starożytnych ruinach.
Fort Savoy „Su Pisu”
Fort ten został zbudowany ze starych kamieni Nurag, na wzgórzu w pobliżu wioski Sant’Antioco w latach 1813-1815. W tamtych czasach miały miejsce liczne najazdy oraz ataki piratów tunezyjsko-osmańskich. Dlatego też mieszkańcy musieli się bronić, stąd też narodził się pomysł budowy fortu obronnego. Niestety, pomimo doskonałej pozycji strategicznej, fort upadł w 1815 roku, a ponad sto osób zostało porwanych i wywiezionych jako niewolnicy.
Najpiękniejsze plaże na wyspie Sant’Antioco
Czym byłyby wakacje na Sardynii bez przyjemnego opalania? Sant’Antioco oferuje kilka małych plaż i zatoczek, więc jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą się zrelaksować i odpoczywać w spokojnym miejscu.
Cala Sapone
Cala Sapone to plaża podzielona na grupę mniejszych zatoczek, które można zobaczyć jedna po drugiej podczas zwiedzania okolicy. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, a woda jest jak zwykle przejrzysta i turkusowa.
Maladroxia i Portixeddu
Maladroxia to prawdopodobnie najbardziej znana plaża na wyspie. Woda jest tu bardzo płytka i bezpieczna dla dzieci. W pobliżu małej miejscowości znajduje się plaża, która oferuje wszelkie wygody nawet najbardziej wybrednym turystom. Niedaleko Maladroxia znajduje się maleńka, ale równie przepiękna zatoczka Portixeddu.
Cala Lunga
Cala Lunga to długa, piaszczysta plaża, która jest zwykle osłonięta od wiatru. Jest to przyjemne i spokojne miejsce do spędzenia relaksującego dnia w samotności lub z rodziną.
Coacuaddus
Jest to jedna z najdłuższych plaż na wyspie, ale posiada ona nieco mniej udogodnień w porównaniu z Maladroxia.
Jak dostać się na wyspę Sant’Antioco?
Dojazd do Sant’Antioco autobusem z Cagliari lub innych miejsc na Sardynii może być dosyć męczący (szczególnie w szczycie sezonu), dlatego polecamy wynajęcie samochodu. Z Cagliari wystarczy jechać drogą SS 130, SS 293 lub SS 126 (drogą przybrzeżną) i podążać za znakami drogowymi. Ludzie umiejscowili wyspę około 85 kilometrów od stolicy i połączyli ją z główną wyspą mostem.
Autor: Magdalena Łydka